Vo východnej, vzbúrencami ovládanej časti Aleppa, ktorú obliehajú sýrske vládne sily, uviazlo približne 250.000 civilistov. OSN sa od začiatku novembra usiluje sprostredkovať medzi bojujúcimi stranami dohodu, ktorá by umožnila priviezť do obliehanej časti mesta humanitárnu pomoc a evakuovať ranených. „Alternatívou je, že ľudia budú hladovať,“ povedal dnes Egeland na tlačovej konferencii v Ženeve. 

Ruské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že Moskva je ochotná obnoviť dočasné prímerie v Aleppe pod podmienkou, že OSN poskytne záruky, že ho budú dodržiavať aj vzbúrenci. Egeland vzal stanovisko Moskvy na vedomie. Poznamenal však, že OSN od Ruska, ktoré sa podieľa na operácii sýrskych vládnych síl proti vzbúrencami ovládanej časti Aleppa, potrebuje „písomné a bezpodmienečné záruky“. 

Na odpoveď vlády v Damasku OSN ešte stále čaká, povedal ďalej Egeland a dodal, že v celej Sýrii sa v obliehaných oblastiach nachádza približne milión civilistov, ktorých situácia sa pred blížiacou sa zimou prudko zhoršuje. Organizácia Spojených národov medzičasom poprela správy z médií, podľa ktorých zo svojej funkcie odchádza osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.

„Medializované správy, že osobitný vyslanec odchádza zo svojej funkcie, sa nezakladajú na pravde. Osobitný vyslanec aj naďalej v plnom rozsahu vykonáva svoje úlohy,“ uvádza sa vo vyhlásení de Misturovej kancelárie. De Mistura zastáva funkciu osobitného vyslanca OSN pre Sýriu od júla 2014, keď na tomto poste nahradil Lachdara Brahímího a Kofiho Annana, ktorí ako dôvod svojej rezignácie uviedli neúspech pri riešení sýrskeho konfliktu.