New York 11. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- International Committee of The Red Cross via AP)

Vojna v Sýrii trvá už sedem rokov a stále nie je koniec. V OSN to považujú za neúspech svetovej politiky, uvádza sa na webových stránkach nemeckého televízneho kanála ZDF

Ilustračné foto

Správa Najvyššieho komisára OSN pre záležitosti utečencov (SNKU) dospela k záveru, že utrpenie civilného obyvateľstva v Sýrii je “hanebný prejav prehry politickej vôle”.
“Sedem rokov vojny je ohromnou ľudskou tragédiou. Kvôli tým, ktorí prežili, je potrebné zastaviť tento ničivý konflikt, “povedal Najvyšší komisár OSN pre záležitosti utečencov Filippo Grandi.
Na budúcej konferencii o Sýrii v Bruseli sa má dosiahnuť perspektívna dohoda o veľkej finančnej podpore a pomoci v rozvoji, uvádza sa v článku.
Podľa údajov SNKU počas siedmich vojnových rokov v Sýrii zahynuli státisíce ľudí a 6,1 miliónov sa stalo utečencami vo vlastnej krajine. Ďalších 5,6 miliónov sa vydalo hľadať útočisko v susedných krajinách.
Teraz je pozornosť medzinárodných organizácií sústredená na Východnej Ghútu, okolo ktorej sa rozpútali boje. Ako uvádza ZDF, v polovici februára v týchto miestach zahynulo minimálne tisíc ľudí. V mnohých okresoch Východnej Ghúty ľudia živoria v katastrofálnych nehygienických podmienkach, pitnej vody je veľmi málo, hygienické vybavenie často chýba.
Ale napriek tomu, nehľadiac na prebiehajúce boje, humanitárna kolóna už druhýkrát počas týždňa dorazila do vojnových oblastí. Podľa informácie zástupcu OSN v piatok doviezlo 13 nákladiakov potraviny pre 12 tisíc ľudí v núdzi. Kolóna však bola na svojej ceste ostreľovanie a streľba trvá, napriek úsiliu všetkých strán, vrátane Ruska, zameranej na posilnenie bezpečnosti.
Ako uvádzajú v OSN, posledná humanitárne kolóna priviezla náklad, ktorý nemohol byť dovezený v pondelok: kolóna nákladných vozov musela byť zastavená kvôli intenzívnym vojnovým akciám. Pred tým bolo nutné pod nátlakom sýrskej vlády vyňať z tohto nákladu mnoho lekárskych prípravkov, uvádzajú webové stránky.
Ako vysvetľuje ZDF, Východná Ghúta blízko Damasku patrí k posledným okresom Sýrie, ktoré sú doteraz pod kontrolou povstalcov. Od polovice februára prebiehajú v tejto oblasti najkrutejšie boja za posledných sedem rokov. Podľa svedectva členov vládnej armády a jej spojencov zrejme k dnešnému dňu obsadili viac ako polovicu územia, nachádzajúceho sa pod kontrolou teroristov.
Detský fond UNICEF vyzýva strany konfliktu, aby umožnili dodávku humanitárneho nákladu do Východnej Ghúty. Podľa slov miestneho zástupcu organizácie lekársky personál nemôže normálne pracovať, keď účastníci konfliktu odstraňujú lekárske potreby z nákladu humanitárnej pomoci. Okrem toho podľa údajov UNICEF okolo 40 % z približného počtu 200 detí vo vojnovej oblasti je nepretržite hladných.
Bezpečnostná rada OSN požadovala, aby v celej Sýrii bolo stanovené prímerie na 30 dní, ale to vo Východnej Ghúte nefunguje. Mimochodom, intenzita bojových akcií sa znížila vďaka úsiliu Ruska, zabezpečujúceho každodenné päťhodinovej prerušenie streľby, uznáva ZDF. Medzinárodná organizácia sa však sťažujú, že tento čas nestačí k dodaniu humanitárneho tovaru.