Nikózia 1. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

V procese cyperských rokovaní sa teraz “jasne chápe” čo je dôležité na dosiahnutie dohody o zjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Povedal to dnes hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra AP
Na archívnej snímke uprostred generálny tajomník OSN António Guterres, prezident Cyperskej republiky Nikos Anastasiadis (vľavo) a prezident medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Mustafa Akinci si podávajú ruky počas stretnutia v sídle OSN v New Yorku 

Tieto “nevyhnutné prvky” možnej dohody o zjednotení Cypru sa podarilo určiť vďaka stretnutiu šéfa OSN s najvyššími predstaviteľmi rozdeleného ostrova počas mierového summitu vo Švajčiarsku, povedal Dujarric.
Guterres sa v piatok vo švajčiarskom horskom stredisku Crans-Montana porozprával s najvyššími predstaviteľmi cyperských Grékov a Turkov a s diplomatickými zástupcami tzv. ochranných mocností – Grécka, Turecka a Británie. Celý summit sa začal v stredu.
Prítomnosť približne 35.000 tureckých vojakov na severe etnicky rozdeleného Cypru je jedným z kľúčových sporných bodov rokovaní o zjednotení, ktoré prebiehajú pod záštitou OSN. Svojich vojakov majú na ostrove aj Grécko a Británia ako bývalá koloniálna veľmoc.
Guterres sa na tomto procese podľa Dujarrica plne zúčastňuje aj naďalej.
Agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov uviedla, že rokovania by mali pravdepodobne pokračovať celý nasledujúci týždeň.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.