Ženeva 1. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)
 
Organizácia Spojených národov kritizovala v pondelok nové “kruté a nehumánne” zákony založené na islamskom práve šaría, ktoré majú od stredy 3. apríla vstúpiť do platnosti v sultanáte Brunej, informovala agentúra AFP

Ilustračné foto: Logo OSN

“Žiadam vládu, aby zastavila proces uplatňovania tohto drakonického trestného zákonníka, ktorý by znamenal vážnu prekážku pri ochrane ľudských práv obyvateľov Bruneja,” uviedla vo vyhlásení vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International minulú stredu takisto odsúdila plány sultanátu na implementáciu zákonov, ktoré zavádzajú tresty ako napríklad ukameňovanie za homosexuálny pohlavný styk a cudzoložstvo či odťatie ruky za krádež.
Zákonník určuje trest smrti za viaceré zločiny vrátane znásilnenia, cudzoložstva a sexuálnych praktík, akou je napríklad zoofília, ďalej za lúpeže a urážky alebo hanobenia proroka Mohameda.
Bacheletová zdôraznila, že znepokojenie v súvislosti s trestami vyjadrilo množstvo expertov OSN.
Sultán Hassanal Bolkiah, ktorý v krajine vládne od roku 1967 ako konzervatívny absolutistický monarcha, zavedenie nového trestného zákonníka oznámil už v roku 2013. Proces však zdržal odpor ľudskoprávnych skupín a riešenie praktických záležitostí okolo legislatívy.
Viacero politikov a osobností – vrátane herca a režiséra Georgea Clooneyho a hudobníka Eltona Johna – plánované brunejské zákony odsúdilo a vyzvalo na bojkot hotelov, ktoré sultanát vlastní.
Brunej leží na ostrove Borneo v juhovýchodnej Ázii a patrí medzi štáty bohaté na ropu.
 
Príspevok OSN odsúdila nehumánne zákony, ktoré plánuje zaviesť Brunej zobrazený najskôr Hlavné správy.