OSN: Komisár pre ľudské práva Husajn sa nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie

New York 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn sa nebude uchádzať o druhé funkčné obdobie. V odôvodnení v liste pracovníkom svojho úradu v stredu napísal, že by to totiž zrejme zahŕňalo aj “prosebné pokľaknutie”, informovala vo štvrtok agentúra DPA.
Na snímke vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn

Jordánsky princ Husajn počas svojho pôsobenia na poste vysokého komisára otvorene kritizoval situáciu v Mjanmarsku či konanie prezidenta USA Donalda Trumpa.
Jeho funkčné obdobie sa má skončiť v septembri budúceho roka a ako oznámil zamestnancom svojho úradu, o ďalšie štyri roky na jeho čele sa už uchádzať nebude.
“Kandidovať v súčasnom geopolitickom kontexte by mohlo zahŕňať prosebné pokľaknutie; nevydanie vyhlásenia na podporu (niekoho); obmedzenie nezávislosti a integrity môjho hlasu – ktorý je vašim hlasom,” píše sa v Husajnovom liste, ako to pre DPA potvrdila hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o tomto rozhodnutí informovali minulý týždeň, uviedol hovorca svetovej organizácie Stéphane Dujarric v e-maile zaslanom agentúre. Zdôraznil v ňom tiež, že Husajn má vždy plnú podporu Guterresa.
Husajn dôrazne kritizoval Trumpa s argumentom, že opakovanými vyjadreniami o “falošných správach” podnecuje násilie voči novinárom. Vyslúžil si tiež pobúrenie zo strany EÚ za vyhlásenie, že Únia je nesie spoluvinu na neľudskom zaobchádzaní s migrantmi v Líbyi, keď pomáha pri ich zachytávaní na mori a vracaní do tejto krajiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)