New York 10. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ng Han Guan)

Severná Kórea nelegálne vyviezla približne od februára do začiatku augusta tohto roka uhlie, železo a iné komodity v hodnote najmenej 270 miliónov dolárov. Uvádza sa to v správe odborníkov z OSN, o ktorej v sobotu informovala agentúra Associated Press.
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

KĽDR vyviezla uvedené komodity v rozpore so sankciami OSN do Číny, Indie, Malajzie, na Srí Lanku a do iných krajín. V správe sa okrem toho konštatuje, že vláda severokórejského vodcu Kim Čong-una pokračuje v porušovaní zbrojného embarga a finančných obmedzení.
Severná Kórea zároveň podľa OSN pokračuje v zakázanom jadrovom programe v nukleárnom komplexe Jongbjon, ako aj v aktivitách v oblasti jadrových skúšok a v uránovej bani v Punggje-ri.
Odborníci OSN okrem toho uviedli, že preskúmavajú účasť KĽDR na zakázaných činnostiach v Afrike a Sýrii. Bezpečnostná rada OSN 5. augusta jednomyseľne uvalila dosiaľ najtvrdšie sankcie na Severnú Kóreu, ktorých cieľom bolo drasticky znížiť príjmy KĽDR z vývozu tovarov.
Spojené štáty tento týždeň požiadali, aby Bezpečnostná rada OSN v pondelok hlasovala o rezolúcii, ktorá by uvalila ešte tvrdšie sankcie voči Pchjongjangu. Viacerí diplomati uviedli, že požiadavka USA o urýchlené hlasovanie má za cieľ vyvinúť maximálny tlak na Čínu a odráža narastajúce obavy Washingtonu po najnovšom severokórejskom jadrovom teste, ktorý lídri KĽDR označili za skúšku vodíkovej bomby, a po nedávnom prelete balistickej strely ponad Japonsko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.