New York/Rím 17. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)
 
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva, Michelle Bacheletová, vyhlásila, že odmietnutie Talianska prijať migrantov zo záchranných lodí neziskových organizácií, bude mať „vážne následky“. Informoval The Guardian.

Na snímke vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová

Následkami sa myslí poslanie vyšetrovacích tímov do Talianska a Rakúska s cieľom preveriť zaobchádzanie s migrantami a ich poskytovanú ochranu kvôli „alarmujúcim a narastajúcim útokom“ na žiadateľov o azyl a rímskych občanov.
„Rozhodnutie Talianska zatvoriť svoje prístavy a odmietnuť záchranné lode mimovládnych neziskových organizácií, malo vážne dôsledky na najviac zraniteľných. I napriek tomu, že posledných 12 mesiacov zaznamenávame pokles migrantov prichádzajúcich z Líbye, počet tých, ktorí počas plavby zomrú sa zvýšil,“ povedala Bacheletová rade OSN pre ľudské práva.
Anti-rasistické skupiny v Taliansku upozorňujú, že odkedy sa Salvini stal vedúcou postavou v parlamente, útoky na migrantov eskalujú. Za posledné tri mesiace od jeho nástupu prízvukujú 14 strelieb, 2 vraždy a 56 fyzických útokov.
Opoziční poslanci, charitatívne a mimovládne neziskové organizácie obvinili Salviniho z vytvorenia „nenávistnej klímy“ a „antimigračných nálad“.
Taliansky minister vnútra a podpredseda vlády, Matteo Salvini, sa ohradil voči útokom zo strany OSN:
„Za posledné roky Taliansko prijalo 700 000 imigrantov, mnoho z nich prišlo nelegálne a nikdy nedostalo podporu od ostatných európskych krajín. Preto nám nikto nebude kázať, tobôž nie OSN, ktorá už viackrát dokázala, aká je zaujatá, nepochopiteľne peňažne drahá a zle informovaná.“
„Keby som bol ja v OSN, tak by som poslal vyšetrovacie tímy do polovice sveta a pozrel sa na rasizmus v iných krajinách, nie v Taliansku. OSN by mala vyšetriť krajiny, ktoré porušujú základné ľudské práva, ako je sloboda a rovnosť medzi mužmi a ženami.“
Branislav Zaujec
 
Príspevok OSN chce vyšetrovať Taliansko kvôli “rasizmu voči migrantom” zobrazený najskôr Hlavné správy.