New York 25. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Seth Wenig)

Podľa severokórejského veľvyslanca pri OSN bolo vojenské cvičenie USA a Južnej Kórey prípravou na vojnu proti jeho krajine
Severokórejský veľvyslanec pri OSN vyzval Bezpečnostnú radu (BR) OSN, aby urýchlene prediskutovala nedávne spoločné námorné cvičenia USA a Južnej Kórey v blízkosti Kórejského polostrova. Podľa neho išlo o súčasť príprav na preventívny útok a “jadrovú vojnu” proti jeho krajine. Veľvyslanec to uviedol v stredu liste určenom členom BR OSN, informovala agentúra AP.
Ilustračné foto

Ča Sung-nam napísal, že námorné manévre zo 16. októbra boli doposiaľ najrozsiahlejším cvičením, v rámci ktorého došlo “k všeobecnej mobilizácii jadrových strategických prostriedkov”. Cvičenie sa uskutočnilo po tom, čo americký prezident Donald Trump v septembri “urobil najzúrivejšie vyhlásenie vojny v dejinách, keď vyhlásil, že Severnú Kóreu úplne zničí”, dodal vyslanec.
Námorné cvičenie Spojených štátov a Južnej Kórey, ktorého sa zúčastnilo viac ako 40 plavidiel vrátane lietadlovej lode Ronald Reagan, troch jadrových ponoriek a amerických torpédoborcov, podľa severokórejského veľvyslanca zvýšilo napätie na Kórejskom polostrove. Bezpečnostná rada OSN musí v tejto súvislosti diskutovať o “jadrovej hrozbe”, ktorú predstavujú USA, dodal Ča Sung-nam.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.