OSN a koniec amerického diktátu

Washington 24. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

Portál rusvesna publikoval materiál analytika Israela Shamira o totálnom neúspechu USA v OSN. Shamir vysvetľuje, aký dopad budú mať na svetovú politiku neúspechy USA vo Valnom zhromaždení OSN, kedy svet odmietol americké predstavy o Jeruzaleme a takisto sa venoval hlasovaniu v OSN o Kryme
Na snímke prezident USA Donald Trump

Nepomohlo strašenie Trumpa, nepomohlo besnenie Nikki Haley (vyslankyňa USA pri OSN), 128 krajín odmietlo americké predstavy o Jeruzualeme. Za americký návrh hlasovali len USA, Izrael a niekoľko malých krajín s polokoloniálnym štatútom, totálne závislých od USA. 128 krajín odsúdilo americký návrh a neuzná Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Samozrejme, návrh sa najprv prerokoval v Bezpečnostnej rade OSN, kde ho Američania vetovali. Následne sa však hlasovalo na Valnom zhromaždení OSN, kde právo veta neexistuje. Po prvý krát po mnohých rokoch zasadala špeciálna komisia Valného zhromaždenia OSN (doteraz Američania dokázali presadiť, aby sa o ich návrhoch nediskutovalo, ale aby sa okamžite plnili).
Čo je však novým fenoménom na pôde OSN sú otvorené vyhrážky a hrozby Američanov. Trump už otvorene povedal, že bude trestať finančne neposlušné krajiny. To znamená, že Američania zmrazia účty neposlušných krajín v rozpore s medzinárodným právom, ako napríklad urobili Iránu, Sýrii, Líbyi, Iraku a zabavia ich financie, ktoré sa nachádzajú v dosahu americkej administratívy. Nikki Haley doslovne povedala, že nezabudnú na nikoho, kto si dovolil hlasovať proti americkému návrhu. Trump navyše informoval, že krajiny, ktoré hlasovali proti americkému návrhu môžu zabudnúť na americkú finančnú pomoc a rovnako naznačil, že Američania už nemusia financovať svojimi príspevkami OSN.
Čosi takéto sa ešte nikdy v histórii OSN neuskutočnilo. Áno, boli nátlaky v kuloároch a dokonca aj veľmi tvrdé nátlaky, no takto primitívne a arogantne proti OSN dosiaľ nevystúpila žiadna krajina.
Američania zúria, pretože ich návrh odmietli okrem iného aj všetky arabské krajiny. Proti sa postavili dokonca aj takí proamerickí hráči ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Turecký prezident Erdogan neskrýval svoje pohŕdanie nad Američanmi a oznámil, že jeho krajina nie je na predaj. Rusi a Číňania formulovali aj tvrdú rezolúciu, odmietajúcu americký nátlak. Túto rezolúciu samozrejme nepodpísali mnohé krajiny, ktoré sa stále obávajú USA a ktorých politické elity sú závislé od Američanov (najmä krajiny EÚ).
Zhrňme teda čo sa stalo. Američanom nepomohli hrozby a nátlak. Trump stratil svoju tvár pred svetovou verejnosťou, najmä v moslimskom svete. Hrozby, ktoré predniesol spoločne s Nikki Haley totálne oboch amerických politikov zdiskreditovali. Svet odmietol americký nátlak a Valné zhromaždenie OSN potvrdilo, že americké riešenie nemá právoplatnosť a podporu OSN. A Dadon, izraelský veľvyslanec v OSN zožal posmech, keď označil všetky štáty, ktoré hlasovali proti americkému návrhu za “bábky Palestínčanov”.
Rusko už informovalo, že bude ochotné priznať západný Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, ak sa východný Jeruzalem oficiálne potvrdí ako hlavné mesto Palestíny. Ruský návrh podporili desiatky krajín, proti boli Izraelci, ktorí východný Jeruzalem nezákonne okupujú od roku 1967, rovnako ako nezákonne okupujú sýrske Golanské výšiny. Mnoho krajín potvrdilo, že prijme riešenie, ktoré vyjde z priamych rozhovorov Palestínčanov a Izraelcov. Američania a Izrael sa kvôli svojím návrhom ocitli v izolácii.
A na záver – je zaujímavé porovnať hlasovanie o Jeruzaleme s hlasovaním o Kryme. Toto hlasovanie sa vo Valnom zhromaždení OSN uskutočnilo dňa 19. 12. 2017. Američania predpokladali, že Rusko ostane osamotené a za ruské predstavy budú hlasovať maximálne jedna – dve krajiny.
Američania sa však prerátali. 76 krajín sa zdržalo hlasovania, 25 krajín podporilo Rusko a približne 10 krajín sa vôbec hlasovania nezúčastnilo.
Posledné hlasovania v OSN teda ukazujú, že americký diktát v OSN sa končí. A čerešnička na koniec, v čase kedy sa v OSN uskutočňovalo hlasovanie o Kryme, hlasovalo sa aj o ruskom návrhu proti oslavám SS a banderovcov na Ukrajine. Túto rezolúciu odmietli len dve krajiny – USA a Ukrajina. Hlasovanie ukázalo, že USA a Ukrajina sa ocitli v izolácii, izolácia Ruska sa nepotvrdila.
Israel Shamir

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)