Caracas 10. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová a Európska únia vyzvali venezuelskú vládu, aby začala vyšetrovať smrť uväzneného opozičného politika Fernanda Albána, člena mestskej rady v metropole Caracas. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA

Na snímke zarámovaná fotografia zosnulého opozičného aktivistu Fernanda Albána na truhle s jeho pozostatkami

Albán sa v pondelok zabil skokom z okna na desiatom poschodí v sídle venezuelskej tajnej služby SEBIN. Opoziční lídri však túto oficiálnu verziu odmietajú, napísal britský denník Guardian na svojom portáli.
Albána zatkli v sobotu 6. októbra a obvinili ho z účasti na nevydarenom útoku dronom na prezidenta Nicolása Madura zo 4. augusta. Albán bol odvtedy umiestnený vo väzbe.
Spájali ho so zákonodarcom Juliom Borgesom žijúcim v exile v Kolumbii, ktorého Maduro obviňuje zo zorganizovania spomínaného útoku.
Hovorkyňa vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Bacheletovej vyzvala na transparentné a nezávislé vyšetrovanie Albánovej smrti.
EÚ takisto žiada vyšetrovanie, zamerané na “vyjasnenie okolností tragickej smrti Albána, člena mestskej rady”.
“Od venezuelskej vlády tiež očakávame, že bude rešpektovať ľudské práva všetkých ľudí nachádzajúcich sa vo väzbe, ako aj riadny proces a uplatňovanie zákonov,” uviedol hovorca diplomatickej služby EÚ vo vyhlásení.
 
Príspevok OSN a EÚ vyzvali na vyšetrovanie smrti zadržiavaného venezuelského politika zobrazený najskôr Hlavné správy.