Praha 28. októbra 2018 (SITA/HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Na pietnom akte na pražskom Vítkove sa zúčastnili napríklad prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska,premiéri Andrej Babiš a Peter Pellegrini, ale aj minister obrany USA James Mattis

Snímky zo slávnostnej vojenskej prehliadky 28. októbra 2018 na Európskej triede v Prahe, ktorá je súčasťou osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu.

Predstavitelia Českej republiky i Slovenska si v Prahe pripomenuli 100. výročie vzniku Československej republiky. Predpoludním sa pri Národnom pamätníku na pražskom Vítkove zišli na pietnom akte poprední zástupcovia oboch krajín vrátane prezidentov Miloša Zemana a Andreja Kisku či premiérov Andreja Babiša a Petra Pellegriniho. Ako informovali české médiá, politici, predstavitelia cirkvi a armády a vojenskí veteráni položili kvety a vence na hrobe neznámeho vojaka a minútou ticha si spoločne uctili pamiatku padlých vojakov. Pietu, ktorú sprevádzal dážď, za zvuku trúbky ukončili čestné salvy.
Pri príležitosti výročia vzniku Československa, ktoré je v Českej republike štátnym sviatkom, prezident Zeman po piete na Vítkove na Pražskom hrade vymenoval armádnych a policajných generálov. Na pietny akt na Vítkove nadviazalo slávnostné zhromaždenie vo vnútri pamätníka. Počas stretnutia vystúpil napríklad bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý vo svojom prejave vyjadril kritiku voči Európskej únii.
Súčasťou oficiálnych podujatí k výročiu vzniku Československa je tiež veľká prehliadka, na ktorej sa zúčastnia príslušníci armády, policajti, hasiči, záchranári, colníci a strážnici, informuje televízia ČT24. Prehliadka sa uskutoční na Európskej triede v Prahe, po ktorej prejde 2 100 ľudí a 236 kusov techniky ozbrojených síl a integrovaného záchranného systému. Súčasťou podujatia mali byť aj prelety strojov letectva Česka aj Slovenskej republiky, to však narušilo zlé počasie, pre ktoré poletia len stíhačky Gripen českých vzdušných síl a helikoptéry. Na prehliadke, na ktorú pozvali zhruba 1 500 hostí, sa zúčastní prezident Zeman, členovia českej vlády, predstavitelia Slovenskej republiky či americký minister obrany Jim Mattis. Americký šéf obrany už priletel do Prahy a popoludní bude rokovať s českým premiérom Babišom.
Oslavy storočnice ukončí odovzdávanie štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade. Zeman ocení niekoľko desiatok osobností a udelí aj viacero vyznamenaní in memoriam. Posmrtne vyznamená napríklad bývalého československého premiéra Antonína Švehlu, zakladateľa a prvého veliteľa protinacistickej organizácie Obrana národa generála Josefa Bílého alebo trojicu vojakov, ktorí zahynuli počas výkonu služby v Afganistane. Na slávnostnom udeľovaní vyznamenaní by sa mal zúčastniť aj slovenský prezident Andrej Kiska.
V Českej republike oslavujú vznik Československa od soboty. Oslavy sprevádzajú rôzne akcie v hlavnom meste aj v regiónoch.

Snímky zo slávnostnej vojenskej prehliadky 28. októbra 2018 na Európskej triede v Prahe, ktorá je súčasťou osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu.

 

Snímky zo slávnostnej vojenskej prehliadky 28. októbra 2018 na Európskej triede v Prahe, ktorá je súčasťou osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu.

 

Snímky zo slávnostnej vojenskej prehliadky 28. októbra 2018 na Európskej triede v Prahe, ktorá je súčasťou osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu.

 

Na snímke pietny akt kladenia vencov 28. októbra 2018 na Národnom pamätníku v Prahe na Vítkovì v rámci osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu.

 

Na snímke vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš počas pietneho aktu kladenia vencov 28. októbra 2018 na Národnom pamätníku v Prahe na Vítkovì v rámci osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu

 
 

 
 
Zeman: Česká armáda bojuje proti najväčšiemu nepriateľovi ľudstva
Prezident Miloš Zeman počas prejavu pred začiatkom vojenskej prehliadky na počet 100. výročia založenia Československa vyhlásil, že Armáda Českej republiky bojuje proti najväčšiemu nepriateľovi ľudstva, ktorým je podľa jeho slov medzinárodný terorizmus.
“Dnes večer bude do Vladislavského sály vnesený meč Milana Rastislava Štefánika, prvého ministra obrany Československého štátu. Ponesie ho veterán z Afganistanu. Toto spojenie, ktoré preklenuje sto rokov, vypovedá o dejinách našej krajiny, teda aj o dejinách našej armády. Armády, ktorá chcela bojovať, ale nebolo jej to umožnené (…) ale aj teraz o armáde slobodnej spoločnosti, ktorá plní svoje medzinárodné záväzky proti najväčšiemu nepriateľovi ľudstva – medzinárodnému terorizmu,” vyhlásil prezident Českej republiky Miloš Zeman pred začatím vojenskej prehliadky na Európskej triede v Prahe, ktorá sa konala na počet 100. výročie od založenia Československa.
Počas prejavu prezident poďakoval vojakom za organizáciu prehliadky. Následne rozkázal náčelníkovi Generálneho štábu Armády Českej republiky Alešovi Opatovi, aby vykonal prehliadku.
Vojenská prehliadka na Európskej triede v Prahe prebehla za účasti mnohých ústavných činiteľov, vrátane ministra obrany Ľubomíra Metnara, premiéra Andreja Babiša, ale aj ministra obrany USA Jamesa Mattisa a amerického veľvyslanca v Českej republike.
 
 

 
Príspevok Oslavy vzniku Československa v Prahe spestrila veľká vojenská prehliadka. Zeman: Naša armáda bojuje proti najväčšiemu nepriateľovi ľudstva zobrazený najskôr Hlavné správy.