Praha 17. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
 
Oslavy výročia Nežnej revolúcie v Prahe sprevádza napätá atmosféra, uvádza český spravodajský portál iDNES.cz. Kvety k pomníku na Národnej triede položené v noci z piatka na sobotu od premiéra Andreja Babiša, prezidenta Miloša Zemana aj poslanca Tomia Okamuru skončili v koši

Na snímke ľudia zapaľujú sviečky počas spomienkovej slávnosti pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie

Premiér Andrej Babiš podľa iDNES.cz zapálil sviečku na Národnej triede už o polnoci. V noci tam vraj prišiel aj Tomio Okamura. Prví účastníci ohlásených akcií však potom hodili ich vence do koša. Na miesto prišiel aj policajný kordón.
Okolo ôsmej hodiny prišiel k pamätnej tabuli minister vnútra Jan Hamáček, ktorý sa predieral davom za piskotu a kriku „Hanba!“, a následne skončila v koši aj jeho kytica. Naopak, predsedu Senátu Milana Štěcha, ktorý prišiel na miesto tiež položiť kvety, privítal nadšený potlesk.
 
Babiš a Okamura pravdepodobne nechceli, aby sa kladenie kvetov k pamätníku na Národnej triede nieslo v podobnom duchu ako pred rokom, keď ich demonštranti vypískali. Obaja na Národnú triedu preto prišli už v noci po prílete zo zahraničia. Babiš bol na rokovaniach s predstaviteľmi EÚ v Bruseli a Okamura na zjazde nacionalistických strán v bulharskej Sofii, vysvetľuje webová stránka tn.nova.cz.
Kytice však pri pamätníku dlho nezostali. Demonštranti ich ráno hodili do koša. Na stužku od Babišovej kytice, kde bolo pôvodne napísané “Ďakujem. Ing. Andrej Babiš”, pripísali čiernou fixkou “ŠTBák Bureš”. Podľa webu Blesk.cz majú vyhodenie kytíc na svedomí aktivisti zo skupín Kapitun a Rebelové.
Rovnaký osud ako kytice od Babiša a Okamuru postihol tiež kyticu, ktorú na Národnú triedu priniesol riaditeľ administratívnej sekcie Kancelárie prezidenta Jan Novák. Kytica so stužkou, na ktorej bolo meno českého prezidenta Miloša Zemana, dlho pri pamätníku nezostala, píše tn.nova.cz.
Vypätá atmosféra ráno sprevádzala kladenie kytíc aj u ďalších politikov. Pískanie si vypočul šéf ČSSD Jan Hamáček. Nadávky za svojho straníckeho šéfa potom schytali aj predstavitelia hnutia ANO – napríklad minister dopravy Dan Ťok či pražský líder Petr Stuchlík.
 
Poznáme muža, ktorý vyhodil kytice štátnikov z pamätníka 17. novembra
Kytice, ktoré k pomníku na Národnej triede v Prahe v noci z piatka na sobotu položili českí štátnici, vyhodil do odpadkového koša aktivista Otakar van Gemund. Napísal to portál Aktuálně.cz.
 
Svoj skutok van Gemund považuje za radikálny, ale – podľa neho – žiaduci, pretože česká spoločnosť si vôbec nie je vedomá toho, v akej zlej situácii sa nachádza.
“Myslím si, že naša demokracia a sloboda sú ohrozené a je nutné za ne bojovať a brániť ich proti autoritárskym vplyvom, ktoré sú tu zo strany Ruska, jeho prezidenta Vladimira Putina, českého prezidenta Miloša Zemana a Babiša,” povedal van Gemund v rozhovore pre Aktuálně.cz.
Premiér Babiš je podľa jeho slov bývalý člen ŠTB a predstavuje najväčšiu hrozbu pre demokraciu v krajine. “Je to človek, ktorý je úplným opakom toho, čo ten pomníček na Národnej triede symbolizuje,” dodal.
Van Gemund, ktorý sa narodil v Holandsku, je členom občianskeho hnutia Kaputin a v civilnom živote pôsobí ako tlmočník a prekladateľ. Vyhodenie kytíc vyšetruje polícia, ktorá podľa Aktuálně.cz bude od majiteľov zisťovať, či požadujú nahradenie škody.
 
 
Príspevok Oslavy 17. novembra v Prahe: Kytice od Babiša a Okamuru skončili v koši, vinník je známy zobrazený najskôr Hlavné správy.