Praha 17. novembra 2018 (TASR/SITA/HSP/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
 
Ľudia v Česku si v sobotu pripomenuli Deň boja za slobodu a demokraciu a udalosti spojené so 17. novembrom, keď v roku 1939 proti študentom zakročili nemeckí nacisti a o 50 rokov neskôr to bola komunistická moc

Ilustračné foto

Ako informoval server Aktualne.cz, na rôznych miestach ČR sa počas dnešného dňa konali pietne zhromaždenia, umelecké vystúpenia, koncerty i pochody.
Hlavným dejiskom osláv bola tradične Praha, kde sa počas dňa konali demonštrácie proti premiérovi Andrejovi Babišovi, za zrušenie zmlúv globálneho paktu či proti prezidentovi Milošovi Zemanovi a jeho výrokom na adresu Rómov.
Tieto zhromaždenia sú reakciou na kauzu okolo údajného únosu Babišovho syna na Krym, ktorá v uplynulých dňoch zamestnávala Českú republiku. Premiér v piatok pred odletom na pracovnú cestu do Bruselu zopakoval, že napriek výzvam, aby v súvislosti s kauzou podal demisiu, nemieni odstúpiť a neurobí tak nikdy.
Demonštranti sa stretli v sobotu popoludní pred Pražským hradom a vydali sa na pochod na Staromestské námestie. Žiadajú pritom rezignácie Babiša i jeho obhajcu, prezidenta Miloša Zemana. Demonštrácie za premiérovo odstúpenie boli aj v ďalších mestách po celej krajine.
Demonštrantov do ulíc vytiahol najnovší dramatický vývoj v kauze Čapí hnízdo, predovšetkým slovná prestrelka medzi Babišom a jeho synom, ktorý premiéra obviňuje z klamstva. Spravodajský server Seznam Zprávy zverejnil text e-mailu, ktorý novinárom poslal Babišov syn a v ktorom okrem iného žiada o nadviazanie kontaktu s českou políciou a píše, že jeho otec klame. Andrej Babiš mladší žije so svojou matkou vo Švajčiarsku a je súčasťou kauzy Čapí hnízdo, v ktorej mal jeho otec zneužiť dotácie na stavbu svojho rodinného sídla.
Premiér Babiš tvrdí, že dotácie nepoberal on ani jeho firma Agrofert, ale jeho deti vrátane Andreja Babiša mladšieho. Ten však tvrdí, že v septembri minulého roka, práve keď polícia prešla do hlavnej fázy vyšetrovania tohto údajného dotačného podvodu, ho dal jeho otec uniesť na Krym, aby nemohol vypovedať.
Premiér Babiš na obvinenia zo strany svojho syna reagoval s tým, že jeho syn je schizofrenik a nedá sa mu veriť.
K rezignácii do vyšetrenia kauzy päťdesiatmiliónovej dotácie pre farmu Čapí hnízdo vyzval Babiša Senát aj opozícia v Snemovni, ktorá vyvolala hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. To sa bude konať budúci piatok. Že by mal Babiš odstúpiť z funkcie premiéra do vyšetrenia prípadu, si myslí aj väčšina respondentov v prieskume agentúry Median.
Okrem demonštrácií sa uskutočnilo aj viacero spomienkových akcií k 29. výročiu Nežnej revolúcie z roku 1989.
Pri pamätníku na Národnej triede sa krátko po 11.00 h začali oslavy 17. novembra s názvom Korzo Národní. Študenti a zástupcovia vysokých škôl si pripomínali najmä boj študentov za slobodu a jeho obete v roku 1939.
Udalosti 17. novembra si ľudia okrem Národnej triedy pripomenuli aj pri internáte Hlávkova kolej, na Žitnej ulici a na Albertove.
Na Václavskom námestí sa podvečer začal Koncert pre budúcnosť. Ako prvá vystúpila skupina Pražský výběr.
Z Námestia Republiky zase odštartoval recesistický pochod masiek.
 
Príspevok Oslavy 17. novembra v ČR sprevádzali demonštrácie proti premiérovi Babišovi a prezidentovi Zemanovi zobrazený najskôr Hlavné správy.