Miami 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)

Vyvrátené stromy, zatopené a zničené domy i lode, prevrátené masívne žeriavy a milióny ľudí bez elektriny
To je predbežná bilancia škôd v americkom štáte Florida, ktorý v nedeľu zasiahol silný hurikán Irma. Informovali o tom agentúry DPA, AP a Reuters.
Ilustračné foto

Podľa agentúry AP zatiaľ neboli na Floride zaznamenané žiadne straty na životoch. Niektoré internetové zdroje, ako aj televízia BBC, však informovali o troch obetiach v štáte Florida.
Hoci Irma dorazila do tohto amerického štátu ako hurikán štvrtej kategórie na päťstupňovej škále, počas nedeľňajšej noci zoslabla na útvar druhej kategórie. Sprevádzal ju vietor dosahujúci rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Viac ako 3,3 milióna domácností a podnikov sa ocitlo bez elektriny.
Napriek oslabeniu zostáva Irma stále extrémne nebezpečným hurikánom a podľa meteorológov by mala v priebehu dnešného dňa smerovať viac do vnútrozemia a zasiahnuť štáty Georgia, Alabama a Tennessee.
Medzinárodné letisko v Miami vyhlásilo, že bude v pondelok pre hurikán uzavreté a v utorok spustí iba obmedzený počet letov. Ostatné letiská na Floride ostatnú uzavreté, kým Irma definitívne nepominie.
Americký prezident Donald Trump v súvislosti s vyčíňaním prírodného živlu vyhlásil v štáte Florida stav prírodnej katastrofy.
Silný hurikán Irma sa v uplynulých dňoch prehnal cez viaceré karibské ostrovy, kde napáchal rozsiahle škody. Pred príchodom hurikánu do amerického štátu Florida vyhlásili na jeho území masovú evakuáciu, ktorá sa mala týkať až 6,3 milióna obyvateľov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.