Malacky 24. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Eduard Fašung)
 
Oskar Dobrovodský z Malaciek sa “preslávil” tým, že sa mu do sesedstva prisťahovala neprispôsobivá rómska rodina, ktorá mu už roky znepríjemňuje život. Zrejme musel byť poriadne prekvapený, keď mu napísala list slniečkárka žijúca v USA, ktorá vinu za túto situáciu hodila na  Dobrovodského. V kritickom liste mu píše, že na neprispôsobyvých susedov išiel od začiatku po zlom a to sa mu vypomstilo.

Na snímke vľavo Oskar Dobrovský

“Napísala mi “americká” Slovenka, že aký som zlý neofašista, extrémny nacista, keďže filmujem, ako asociáli serú, štia ľudom pod oknami domov, vraj v demokratických USA už by som dávno sedel za mrežami,” uviedol Oskar Dobrovodský na sociálnej sieti Facebook.
List v plnom znen :
Dobrý deň pán Dobrovodský.
“Nedá mi Vám nenapísať po tom čo som si pozrela na nete dnes a včera. Som Malačanka, žijúca už takmer 10 rokov v USA. Počula som už dávnejšie a len tak letmo som si všímala Vašu situáciu v Malackách, ale len včera som si pozrela niektoré Vaše videá.
Viem, že viem príliš málo a viem, že si snáď ani neviem predstaviť, ako to je mať za susedov Rómov. Možno trošku viem, lebo môj dlhoročný priateľ žil v poslednom dome vo Štvrtku pred ich osadou, takže sme ich videli chodiť z vlaku každý deň, ale predsa to nebolo žiť tak blízko ako vy žijete. Viem si predstaviť, že to nie je príjemné, ba je to neúnosné a neviem ako je to riešiteľné.
Chcem Vám však povedať jednu vec, a práve preto Vám píšem. V rozhovore myslím podľa hlasu s Krajcerom ste spomenuli, že ste žili v Nemecku. A rozprávate veľa o zákonoch, ktoré Vás majú ochrániť. Chcem Vám povedať, že mi vyrazilo dych viac ako exkrementy a veľké potkany Vaše dehonestujúce zábery ľudí pri “potrebe” ako to Vy nazývate. Niečo tak dehonestujúce som ešte nevidela.
Vy sa sami oháňate zákonmi, ale poviem Vám, že tu v USA by ste boli už natvrdo za mrežami a ja musím len povedať, že by som s tým plne súhlasila. Viem, že Vám robia zle a že je to neúnosné, ale ja som tiež názoru, že takým ohromným ponižovaním ĽUDÍ, aj keď vy v nich človeka nevidíte, pozitívneho riešenia nedosiahnete.
Nechcem sa ich zastávať a oni naozaj žijú a správajú sa nekultúrne, ale to čo robíte nie je cesta. Cesta úplného pošliapania ľudskej dôstojnosti. MUSÍM Vám to napísať. Ukazujete tam aj malé deti. Dobre, na niektorých videách majú rozmazané chúlostivé partie, nie na všetkých. Sú to deti, čo sa narodili ako cigánčence. Vy ste mali šťastie a narodili ste sa na “druhej strane plota” – Oni nie.
Neviem, čo je riešenie, verím, že štát / mesto nerobí dostatok, ale to čo Vy robíte, je nalievanie oleja do ohňa. Nezastávam sa ich, ich situáciu treba riešiť, lebo nikto nesmie žiť tak ako oni. Mám vysokú školu, nie som Cigánka, že by som sa ich zastávala z toho dôvodu. Možno niekedy človek musí ísť von, aby sa trošku inak pozrel na veci “doma.”S odstupom, aj keď ja to chápem, že je to pre Vás strašné. Neviem, ja keď tak o tom rozmýšľam, asi by som sa presťahovala inde … a ja viem toto sa Vám zdá úplne hlúpe a vôbec nie riešenie.
Inak, v Malackách v mnohých domoch chovajú svine aj ja, kde som vyrastala, sused choval svine a tiekla ku nám močovka a mali sme muchy a smrad a potkany a nesťažovali sme si. Viem je to iné… a tiež si uvedomujem, že hodnota Vášho domu rapídne klesla a kupca nenájdete. Proste nepíšem Vám, že viem nejaké zázračné riešenie.
Píšem Vám, že Vás síce chápem svojim spôsobom a súcitím, ale hlavne chcem podčiarknuť, že v demokratickej krajine by ste za filmovanie ľudí a najmä detí bez súhlasu (a ešte v intímnych momentoch) išli natvrdo do basy. A bolo by to vážnejšie ako sa niekomu “vykadiť” na dvor, ak tak voláte po práve, ono tá zbraň môže byť dvosečná.
Myslím, že keby ste od začiatku s tými cigánmi nejednali po zlom, tak by to Vaše “spolužitie” mohlo byť ako tak znesiteľné. Tak ako žili toho môjho priateľa rodičia neďaleko osady. Mali veľkého psa a toho sa oni vždy báli a keď im dačo zmizlo, tak s tým psom išli do osady to hľadať. Keď zabíjali, zvykli dať Cigánom zvyšky a proste nejako spolu, by som povedala relatívne slušne, “nažívali”. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Štvrteckí Cigáni nie sú lepší ako tí Vaši. Myslím, že dnes je už Váš konflikt tak vyhrotený, že neverím na nejaké zmiernenie… Bohužiaľ. Rada by som bola, ak by tie deti, čo tam žijú v tak úbohých podmienkach žili lepšie, žili ako ostatné deti… možno to nechápete, ale moje srdce ide ku tým deťom, čo nemali to šťastie narodiť sa v bielej rodine.
Ja viem, že asi vôbec nechápete, o čom hovorím… nečudujem sa… napriek všetkým Vašim videám vidím v tých Vašich susedoch ĽUDÍ žijúcich v strašných podmienkach … a keď sa polepší im, polepší sa aj Vám, Ono život je domino, alebo ako Američania hovoria “what goes around comes around” … kto čím zachádza, tým aj schádza… by asi bol najlepší preklad… alebo ako som už napísala, ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva…
Dúfam, že niekto nájde zázračné riešenie a vyrieši ich situáciu a aj Vašu. Všetko dobré,” napísala na záver.
Samuel Gdovin
 
 
 
 
Príspevok Oskar Dobrovodský dostal kritický list z Ameriky: Za svoju situáciu s neprispôsobyvými susedmi si môže sám, pretože ” od začiatku s nimi jednal po zlom” zobrazený najskôr Hlavné správy.