Prešov 10. februára 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

Slovenská mládež sa na Svetové dní mládeže bude chystať v Prešove. Tím Národného stretnutia mládeže P18 včera prvýkrát oficiálne prijala primátorka mesta Andrea Turčanová. Metropola Šariša privíta toto podujatie v lete 2018. 
Zámer pripraviť celoslovenské podujatie mladých odsúhlasila vlani v októbri Konferencia biskupov Slovenska a následne poverila Radu mládeže a univerzity KBS, aby sa venovala príprave podujatia. Na dnešnom pracovnom stretnutí jej zástupcovia priblížili prešovskej primátorke hlavné myšlienky podujatia a predstavili hlavné body vzájomnej spolupráce.

Organizátorov Národného stretnutia mládeže P18 prijali v PrešoveOrganizátorov Národného stretnutia mládeže P18 prijali v Prešove

Primátorka mesta Andrea Turčanová na prijatí deklarovala záujem mesta, aby sa Prešov stal centrom budúcoročného Národného stretnutia mládeže P18, ktorého termín je už známy. Prešov teda privíta mládež z celého Slovenska v júli 2018. Rokovania ohľadom spolupráce pri príprave tohto podujatia sa zúčastnili predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Ondrej Chrvala a dvaja členovia centrálneho tímu Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove Pavol Danko, ktorý je zodpovedný za program a Michal Lipiak z komunikačného tímu P18.

Na stretnutí sa dohodli aj prvé kroky a vyjadrila sa vôľa spoločne na projekte participovať. Hostia tiež priblížili primátorke prvé kontúry programu i celej myšlienky, ktorá v sebe nesie posolstvo spolupráce a vzájomného porozumenia. Organizátori podujatia budú celú akciu pripravovať v spolupráci s prešovskou samosprávou i domácim cirkevným zázemím.

***

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove bude podobne ako dve predošlé podujatia (R13 v Ružomberku – 2013, P15 v Poprade – 2015), späté so Svetovými dňami mládeže. Za ich myšlienkou stojí dnes už svätý Ján Pavol II., ktorý osobne zavítal do Prešova v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska (prvej v samostatnej republike) – 2. júla 1995. Jeho návštevu pripomína Ulica Jána Pavla II. pri Mestskej hale, ale aj socha v nadživotnej veľkosti pri Konkatedrále sv. Mikuláša, či pamätné tabule v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a pri pomníku obetí Prešovských jatiek.

Najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Slovenskí mladí sa na toto podujatie začnú oficiálne chystať v Prešove. Celý program bude pripravený tak, aby pripomínal SDM: špeciálne katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a ďalšie spoločenské aktivity. Tieto programy majú nielen formačný charakter, ale aj túžbu, aby mladí zažili živú Cirkev. Ponúknu tiež silné svedectvá, kvalitné umelecká čísla a liturgiu. Podobné podujatie sa uskutoční po tretíkrát. Na príprave dvoch akcií predtým sa podieľal centrálny tím, okolo 40 vedúcich pracovných tímov a okolo 800 dobrovoľníkov z viacerých krajín. Na Liptov prišlo celkovo vyše 3 500 a pod Tatry viac ako 4 000 mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia.

Stretnutia mladých menších rozmerov sa každý rok konajú v jednotlivých diecézach, ktoré v období okolo Veľkej noci navštevujú stovky ľudí. V Prešove sa uskutoční v apríli 2017. Podnetom pre ne sú práve Svetové dni mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet svätého Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. V tejto tradícii pokračuje aj súčasný pápež František, ktorý vyhlásil zakladateľa SDM Jána Pavla II. za svätého. Naposledy sa pápež František stretol s mladými v poľskom Krakove, kde prišlo aj vyše 4 000 Slovákov. Na Národnom stretnutí mládeže P18 sa očakáva niekoľko tisíc mladých. Oficiálna organizačná i duchovná príprava sa začne v septembri 2017. Oficiálna skratka podujatia je P18 (P ako Prešov, 18 – dvojčíslie roka konania – v súvislosti s prípravou na SDM 2019 v Paname).

K správe bolo vydané FOTO.

***
Viac na: www.narodnestretnutiemladeze.sk