Bratislava 24. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Aktivistka Karolína Farská, jedna z popredných postáv protestnej iniciatívy Za slušné Slovensko tvrdí, že protestné pochody “sú skvelé, ale nie je to to, čo krajinu systematicky zmení.” Vyhlásenia vlády na margo aktivít iniciatívy sú podľa nej nebezpečné, lebo chcú, aby ľudia zostali pasívni

Na snímke aktivistka z iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská

V rozhovore pre portál Heroes.sk Karolína Farská uviedla, že súčasná mladá generácia si uvedomuje svoju zodpovednosť. “Uvedomujú si, že čas plynie, a budúcnosť, ktorú máme pred sebou, si vytvárame sami. My môžeme udávať ďalšie smerovanie.”
Na veľké protesty spomína s radosťou, podľa nej na nich bolo vidieť solidaritu, súdržnosť a slušnosť davu, čo sú aj hlavné atribúty protestnej iniciatívy. “Keď som videla fotky z pochodov, na ktorých bolo 70 000 ľudí na námestí SNP, v pozadí Bratislavský hrad, Slavín, Kamzík, symboly Bratislavy a pod nimi masa ľudí, ktorí protestujú, a chcú zmenu – tak toto sa pre mňa stalo symbolom toho, že hoci máme ako krajina len 25 rokov, stali sme sa dospelou demokratickou krajinou.”
Aktivistka ďalej povedala, že “zhromaždenia a pochody sú skvelé, ale nie je to to, čo krajinu systematicky zmení.” Každodenne sa podľa nej každý musí pozerať po svojom okolí, škole, obci, pracovisku a vnímať, či sú nejaké veci, za ktoré sa treba postaviť, veci, ktoré treba zmeniť, brať to ako príležitosť a nie nad tým mávnuť rukou.
Každý musí podľa nej začať od seba. “Jedna vec je takto pekne o tom hovoriť, druhá vec je to pretaviť do reality. Nie vždy je to ľahké a nie vždy sa to podarí. No je nutné si uvedomovať svoju zodpovednosť. To my všetci sme tí, na ktorých sme čakali. My všetci – tí, ktorí prišli na námestia, tí, ktorí nemohli prísť, no pozerali to v televízii alebo online – my tvoríme tú spoločnosť a my ju môžeme zmeniť aj tým, že zmeníme seba.”
“Robím to z presvedčenia, lebo to naša krajina potrebuje, a je to správne. Bohužiaľ, nie každý si to myslí, ale o tom sa tiež treba konštruktívne rozprávať, dodala Farská.
 
Priznáva, že často počúva kritiku na svoju činnosť
Farská už počas minuloročných protestov uviedla, že ľudia jej často píšu negatívne reakcie na jej činnosť. “Napríklad mi niekto napísal, že on je robotnícka trieda, ktorá zarába na to, aby som ja mohla študovať a robiť skúšky. Často sa ma ľudia snažia poučiť alebo píšu, že sa za mňa hanbia,“ priznala. “Má to však dve strany. Som vďačná, keď ma niekde zavolajú rozprávať moje názory, môžem byť aj príkladom pre iných, realizovať sa,“ uviedla Farská.
Jedna z hlavných organizátoriek protestov Za slušné Slovensko sa posťažovala aj na populizmus členov vlády. “Ešte viac si teraz uvedomujem, aká zlá vec je populizmus. Napríklad, keď počúvam vyhlásenia členov vlády o nás, o našich aktivitách. Je to nebezpečné aj preto, že chcú, aby ľudia zostali pasívni.“

Protestovať budú už v piatok
Iniciatíva Za slušné Slovensko oznámilo, že najbližší protestný pochod bude v piatok 28. septembra v Bratislave so začiatkom o 19.00 h. Okrem toho sa pochody uskutočnia aj v Košiciach a Banskej Bystrici, uviedol to v nedeľu počas tlačovej konferencie na Námestí SNP v Bratislave predstaviteľ tejto iniciatívy Juraj Šeliga.
Podľa Šeligu pôjde pochod z Námestia SNP cez Palisády smerom k Národnej rade SR. Organizátori pripomenuli, že ani po siedmich mesiacoch verejnosť nepozná vraha investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rovnako nie je známy ani jej objednávateľ.
Protest ohlásila iniciatíva Za slušné Slovensko spolu s ďalšími iniciatívami vedcov, študentov, farmárov, umelcov, učiteľov či mimovládnymi organizáciami. “Chceme žiť v slušnej krajine, kde politici slúžia verejnosti a dodržiavajú zákony. My sme sa v priebehu leta presvedčili, že Slovensko takto nefunguje, a preto sa treba ozvať a politikov na to upozorniť,” povedal Fedor Gömöry z iniciatívy Veda chce žiť (viac v článku).
 
Príspevok Organizátorka protestov Karolína Farská: “My môžeme udávať ďalšie smerovanie” zobrazený najskôr Hlavné správy.