Washington 14. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Shurtleff)

Organizátor pochodu v americkom Charlottesville, ktorý bol dôvodom sobotných násilných stretov medzi skupinami belošským rasistov a protidemonštrantov, chcel v nedeľu usporiadať tlačovú konferenciu, ale dav niekoľko sto ľudí ho vypískal donútil k úteku
Na archívnej snímke uprostred medzi policajtami Jason Kessler, bloger z Charlottesville

Jason Kessler, bloger z Charlottesville, vyšiel pri radnici pred kamery a okrem novinárov ho obklopilo množstvo ľudí. Niektorí skandovali a vydávali hlučné zvuky pomocou bubnov a iných nástrojov. Kričali naňho napríklad, že nosí “zlú kapucňu” s odkazom na rasistickú organizáciu Ku-klux-klan.
Kessler čakal, kým sa utíšia, ale priblížilo sa k nemu viacero osôb – muž ho sotil a jedna žena sa do neho fyzicky pustila, keď sa dal na útek. Musel požiadať policajtov o pomoc a tí ho aj odprevadili preč. Nikoho v tejto súvislosti nezadržali, uvádza agentúra AP.
Pochodom v Charlottesville v štáte Virgínia chceli v sobotu belošskí nacionalisti vyjadriť svoj nesúhlas s odstránením pamätníka venovaného konfederačnému generálovi Robertovi Leeovi, ktorého Američania spájajú s otrokárstvom a ideológiou nadradenosti belošskej rasy.
Do skupiny ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj odpor voči pochodu belošských nacionalistov, vrazilo auto, pričom prišla o život jedna žena a najmenej 19 ďalších utrpelo zranenia. Navyše, život dvoch ľudí si vyžiadal pád policajného vrtuľníka.
V Charlottesville sa v nedeľu konala akcia s názvom Chvíľa jednoty, počas ktorej sa obyvatelia modlili a podporovali zranených demonštrantov zo soboty. Mnohí kládli kytice na ulicu, kde zomrela pod kolesami auta 32-ročná Heather D. Heyerová. Aj v iných amerických mestách vrátane New Yorku, Denveru či Seattlu sa zhromažďovali ľudia ostro kritizujúci nenávisť a rasizmus.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.