Washington 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

USA a 13 ďalších krajín združených v Organizácii amerických štátov (OAŠ) vyzvali vo štvrtok venezuelskú vládu, aby čo najskôr oznámila termín parlamentných volieb a okamžite prepustila všetkých politických väzňov

Vyhlásenie OAŠ prišlo v čase, keď jej generálny tajomník Luis Almagro vyzýva na vylúčenie Venezuely z tejto panamerickej organizácie, pričom venezuelskú vládu na čele s prezidentom Nicolásom Madurom obviňuje z likvidácie demokratického poriadku v krajine.

Na archívnej snímke generálny tajomník Organizácii amerických štátov, Luis Almagro

Predstavitelia členských štátov OAŠ vrátane Brazílie, Kanady, Kolumbie či Mexika však vylúčenie Venezuely považujú za krajnú možnosť a skôr sa prikláňajú k alternatíve začatia dialógu zameraného na vyriešenie hlbokej ekonomickej a politickej krízy, ktorou v súčasnosti Venezuela prechádza.

Na “urýchlené” vypísanie nových volieb vyzvalo venezuelskú vládu aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hovorca Mark Toner v tejto súvislosti uviedol, že USA nenaliehajú na vylúčenie Venezuely z OAŠ, ale “vyzývajú jej vládu na okamžité prepustenie politických väzňov”.

“Prezident Maduro by mal dovoliť demokraticky zvolenému národnému zhromaždeniu, aby vykonávalo svoje ústavné funkcie a mal by čo najskôr vypísať voľby,” uviedol Toner.

Venezuela, krajina s najväčšími zásobami ropy na svete, má zároveň najvyššiu infláciu v globálnom meradle. Keďže jej chýbajú devízy, trpí nedostatkom potravín a liekov. Jej vzťahy s USA sa zhoršili už za Trumpovho predchodcu Baracka Obamu. Venezuela, ktorá udržiava úzke vzťahy s Ruskom, bola označená za hrozbu pre americkú národnú bezpečnosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.