Washington 11. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Luis Benavides)

Organizácia amerických štátov (OAŠ) po nedeľňajšej rezignácií bolívijského prezidenta Eva Moralesa vyzvala v pondelok na „mier a dodržiavanie princípov právneho štátu“ v čase, keď v krajine pokračujú protesty vyvolané spornými prezidentskými voľbami. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAŠ) Luis Almagro

Organizácia so sídlom vo Washingtone vo svojom stanovisku vyzvala na „mimoriadne stretnutie“ bolívijského Kongresu s cieľom „vymenovať nové volebné orgány, ktoré zaručia konanie nových volieb“. OAŠ taktiež vyzvala na vyšetrovanie „trestných činov súvisiacich s priebehom volieb“, ktoré sa konali 20. októbra.

Evo Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po októbrových voľbách sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd však udelil Moralesovi v roku 2017 výnimku. Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a Moralesa obvinila z volebných podvodov.

Bolívijský prezident v nedeľu, po troch týždňoch demonštrácií, odstúpil zo svojej funkcie a avizoval konanie nových volieb. Násilné protesty, ktoré nasledovali po prezidentských voľbách si vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj