Budapešť 15. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Tisíce Maďarov zo všetkých kútov krajiny, ale aj vyše 1000 Poliakov sa zúčastnili v Budapešti vo štvrtok v deň štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 na tzv. Pochode mieru. Cieľom tejto iniciatívy, ktorá vznikla v roku 2012, je vyjadriť podporu vláde premiéra Viktora Orbána.

Na snímke účastníci pochodu

V poradí už šiesty pochod zorganizovalo združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF). Predseda a jeden zo zakladateľov CÖF László Csizmadia vyhlásil, že Brusel sa pokúša opäť urobiť z Maďarska a Poľska kolónie, a preto má toto maďarsko-poľské zomknutie veľký význam.
Podľa Csizmadiu je Pochod mieru upozornením pre Európu. “Občianska sféra musí pracovať na tom, aby bol v centrále Európskej únie vypočutý aj hlas tých, ktorých názor doposiaľ nevypočuli,” dodal.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal list Poliakom, ktorí pricestovali do maďarského hlavného mesta. Povzbudil ich k tomu, aby ich občiansky hlas zaznel tak hlasno, aby ho bolo počuť aj v Bruseli.
Účastníci pochodu, ktorých je podľa organizátorov vyše 100.000, smerovali na Kossuthovo námestie, kde prednesie p rejav predseda vlády Orbán.V okolí námestia, na ktorom je aj budova parlamentu, je v pohotovosti množstvo policajtov s desiatkami vozidiel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.