Bratislava 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 

Hlasovanie v Európskom parlamente, ktoré rozhodlo, že Maďarsko porušuje hodnoty EÚ, opäť obnovilo otázku, na koľko sú krajiny V4 solidárne v kľúčových zahraničnopolitických otázkach. Ako uvádza portál SME, na Slovensku sa domnievajú, že v súčasnosti sa Maďarsko snaží využívať zoskupenie V4 pre svoje vlastné ambície.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Ako upozorňujú analytici pre SME, ciele Višegrádskej skupiny sa otočili o 180 stupňov od doby, čo bola v roku 1991 založená. Vtedy sa štyria susedia spojili, aby sa vzájomne podporovali vo svojom úsilí dostať sa do Európskej únie a preberať demokratické princípy. Dnes je však situácia úplne iná.
„Princípy, na ktorých V4 vznikla, prestali fungovať,” cituje SME slovenského politológa Miroslava Kusého. „Napríklad ľudské práva Orbánovi nič nehovoria a snaží sa ich prekrútiť vo svoj prospech,” dodáva.
Spolu s tým si vraj politiku V4 Budapešť začína monopolizovať a Orbán sa tak snaží využívať spoločenstvo hlavne pre dosiahnutie svojich vlastných cieľov.
„V Maďarsku vzniká tendencia privlastniť si V4 ako významný nástroj pre prezentáciu zahraničnej politiky,” vysvetľuje portálu SME Tomáš Strážay z organizácie Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku.
No postoje Maďarska nie sú v zoskupení osamotené a v prípade otázky migrácie či dokonca občianskej spoločnosti ide o celkový trend V4. Napríklad procedúru podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii, o ktorej teraz hlasoval EP v otázke Maďarska, Komisia spustila i proti Poľsku v decembri minulého roku.
Na Slovensku zase podobnú rétoriku, čo má Orbán, začal uplatňovať i predseda vládnucej strany SMER Robert Fico, ktorý kritizuje mimovládne organizácie a útočí na aktivity finančníka Georga Sorosa, ktorého obviňuje zo spiknutia na Slovensku.
Ako ukázalo hlasovanie v Európskom parlamente, väčšina europoslancov zo Slovenska sa postavila za svojich maďarských kolegov.
„Predpokladám, že viac prihliadli na fakt, že Maďarsko je naším susedom a so susedom je fajn mať dobré vzťahy,” myslí si bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes stojí na čele think-tanku Centrum pre európske štúdia Európskej ľudovej strany, ktorej členom je i Orbánov Fidezs.
V prípade českých europoslancov sa hlasovanie rozdelilo. Prekvapivé je, že europoslanci za ANO hlasovali proti Maďarsku. Proti nim sa ostro vyhradil Andrej Babiš a označil Pavla Teličku a Petra Ježka za zradcov.
„Ja sa ich samozrejme opýtam, prečo tak hlasovali, pretože to bolo zbytočné. Aj tak bude rozhodovať Euróspka rada, nie parlament,” reagoval Babiš, ktorý zdieľa s Orbánom jeho protiimigračný postoj. „To hlasovanie nezmení našu pozíciu v rámci V4,” dodal.
„Toto je nedostatok solidarity, v danom prípade solidarity s Maďarskom,” poznamenal český prezident Miloš Zeman.
Maďarsko podporili i europoslanci za ODS Jan Zahradil a Evžen Tošenovský. Jan Skopeček (ODS) označil hlasovanie českých europoslancov proti maďarskému spojencovi za škandálne.
Pokiaľ sa v minulosti krajiny V4 spojili, aby vstúpili do EÚ, dnes sa zase vzájomne podporujú pre zachovanie svojej suverenity pred zasahovaním Bruselu. V tomto ohľade šéf poslancov Zbyněk Stanjura uviedol, že ide o zásah do vnútorných záležitostí Maďarska, čo nie je ani v záujme Českej republiky.
 

Príspevok Orbán zneužíva V4 pre svoje vlastné ciele, píše SME zobrazený najskôr Hlavné správy.