Budapešť 6. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

O obozretnosť pri posudzovaní prípadu Stredoeurópskej univerzity (CEU) Georgea Sorosa požiadal listom predseda maďarskej vlády Viktor Orbán predsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente Manfreda Webera. Informoval o tom dnes spravodajský server origo.hu

Predsedovi EĽS, ktorej členom je aj Orbánova strana Fidesz, maďarský premiér napísal, že má informácie o tom, že Webera v prípade Sorosovej univerzity navštívili lobisti.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Ministerský predseda podľa jeho hovorcu Bertalana Havasiho zdôraznil, že v uplynulých dňoch zaznelo viacero nepodložených vyhlásení zo strany niektorých osobností medzinárodnej scény. Medzi tvrdeniami sú aj také, že Maďarsko chce zatvoriť univerzity a že chce zasahovať do slobody vysokoškolského vzdelávania.

Príslušné maďarské orgány podľa Orbána zistili, že uvedené vyhlásenia pochádzajú od organizácií a ľudí viažucich sa k Sorosovi. Premiér preto požiadal Webera, aby EĽS bola obozretná a pri posudzovaní prípadu CEU brala do úvahy aj vyhlásenia zverejnené maďarskou vládou, ktoré popisujú skutočný právny stav.

Maďarský parlament v utorok hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) schválil v zrýchlenom konaní vládnu novelu vysokoškolského zákona. Podľa nových pravidiel zahraničná univerzita na maďarskom území bude môcť existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou.

Novela vyvolala ostrú kritiku v Maďarsku i v zahraničí; v nedeľu i v utorok protestovali proti nej v Budapešti tisíce ľudí. Kritici vytýkajú maďarskej vláde, že ohrozuje slobodu vzdelávania a demokraciu.

Novela sa najviac dotkne CEU založenej americkým finančníkom maďarského pôvodu Sorosom v roku 1991.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.