Budapešť/Tokio 6. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kazuhiro Nogi)

Maďarsko chápe ťarchu severokórejskej nukleárnej hrozby a vníma jej vplyv na bezpečnosť Japonska. Povedal to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v piatok v Tokiu po schôdzke s japonským premiérom Šinzóom Abem

Na snímke Viktor Orbán

Podľa agentúry MTI maďarský premiér zdôraznil, že Maďarsko neochvejne požaduje jadrové odzbrojenie Severnej Kórey. Orbán dodal, že jeho krajina je spoľahlivým partnerom Japonska v zachovaní mieru v tamojšom regióne.

Premiéri deklarovali, že obe krajiny majú záujem na úspechu tej druhej. „Na úspechu Japonska nám záleží, pretože táto krajina je najväčším ázijským investorom v Maďarsku. Čím je Japonsko úspešnejšie, tým viac môže investovať u nás,“ povedal Orbán.

Podľa predsedu japonskej vlády chce jeho krajina stimulovať snahy Maďarska modernou technológiou a odvetviami s vysokou pridanou hodnotou. „Japonsko chce posilniť spoluprácu v oblastiach vedy a výskumu, z tohto hľadiska by sme chceli prehĺbiť spoluprácu aj s ďalšími krajinami Vyšehradskej štvorky,“ zdôraznil Abe, ktorý vyzval Orbána, aby Maďarsko zohralo úlohu mosta medzi dvoma kontinentmi.

Japonský ministerský predseda ocenil, že Orbán pricestoval do Tokia pri príležitosti 150. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Maďarskom a Japonskom.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj