Budapešť 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

V nadchádzajúcich piatich rokoch možno rátať s tým, že Maďarsko bude priebežne ekonomicky posilňovať. Svedčia o tom aj čerstvé údaje o zamestnanosti, v ktorej sa Maďarsko približuje k plnej zamestnanosti, povedal dnes v Budapešti na VI. zasadaní Rady maďarskej diaspóry predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Na snímke maďarský premiér Viktor OrbanNa snímke maďarský premiér Viktor Orban

Podľa agentúry MTI premiér na pravidelnej výročnej schôdzke s predstaviteľmi organizácií komunít Maďarov žijúcich vo svete povedal, že brexit a výsledky amerických prezidentských volieb otvárajú novú epochu. Podporujú maďarské ponímanie, že svet sa vzďaľuje od svojej skoršej podoby.

“Analýzy hovoria o tom, že v nadchádzajúcom storočí štyri z najvýznamnejších ekonomík sveta budú v oblasti Pacifiku na rozdiel od doterajšieho atlantického obdobia,” dodal Orbán.

Premiér opakovane kritizoval “politickú korektnosť” – tendenciu presadzovanú v druhej polovici 20. storočia najmä Spojenými štátmi, v ktorej sa v jazyku nahrádzajú výrazy vnímané niektorými skupinami ľudí ako urážlivé. “Kvôli tomuto javu sme boli obmedzovaní. Keď sme hovorili o národe, označili nás za nacionalistov. Keď sme hovorili o stvorení, povedali, že sme klerikálni, feudálni a stredovekí. Za sexistov a homofóbov nás označili, keď sme hovorili o rodine, o manželstve muža a ženy,” konštatoval Orbán, podľa ktorého politická korektnosť bola jedným z najzreteľnejších prostriedkov duševného útlaku.

Predseda maďarskej vlády vyjadril nádej, že voľbami v USA sa toto obdobie skončilo. Zdôraznil však, že v Európe ešte bude čo robiť, aj keď aj v nej sú už zmeny na spadnutie. Orbán vysoko hodnotil zoskupenie Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré podľa jeho vyjadrenia má mimoriadne veľký vplyv na európske záležitosti. “Je to spoločenstvo, v ktorom funguje dôvera, má dynamiku a silu. V budúcich rokoch sa V4 bude veľkou mierou podieľať na ekonomickom raste Európy,” podčiarkol premiér.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.