Budapešť 11. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tamas Kovacs)
 
Kolumbia má veľké plány do budúcnosti rovnako ako aj Maďari, uviedol v piatok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Vyhlásil to po schôdzke s nositeľom Nobelovej ceny za mier a prezidentom Kolumbie Juanom Manuelom Santosom.

Na snímke kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vľavo) and maďarský premiér Viktor Orbán

Podľa agentúry MTI Orbán podotkol, že Maďarsko sa môže od Kolumbie učiť tomu, ako sa táto juhoamerická krajina snaží stať konkurencieschopnou krajinou sveta.
Premiér pripomenul dôležitosť vzájomného priateľstva aj na úrovni mladých ľudí a naznačil, že Kolumbia je súčasťou maďarského štipendijného programu. Orbán podotkol, že obe krajiny znovuotvorili svoje veľvyslanectvá – v Kolumbii i v Maďarsku.
Prezident Kolumbie blahoželal Orbánovi za vynikajúce ekonomické ukazovatele, ktoré v rámci Európy Maďarsko dosahuje v oblasti hospodárskeho rastu. “Predstavujete politiku, ktorá sa veľmi podobá kolumbijskej politike v snahe o zvýšenie konkurencieschopnosti,” zdôraznil Santos.
Najvyšší kolumbijský predstaviteľ sa prihovoril aj za posilnenie vzťahov štyroch latinskoamerických štátov zoskupených v Tichomorskom spoločenstve (SPC) so zoskupením Vyšehradskej štvorky (V4).
 
Príspevok Orbán: Učme sa od Kolumbie – má rovnako veľké plány do budúcna ako Maďarsko zobrazený najskôr Hlavné správy.