Budapešť 29. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matthias Schrader)
 
Všetky správy, ktoré hovoria o zhoršení vzťahov medzi Spojenými štátmi a Maďarskom, sú falošné. Vyhlásil to v utorok pre agentúru MTI predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v reakcii na nedeľňajší článok amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ)

Na snímke Viktor Orban

“V zahraničných i maďarských médiách sa objavili falošné správy v súvislosti s Maďarskom. Ich cieľom je spôsobiť zmätok pred nadchádzajúcou budapeštianskou návštevou amerického ministra zahraničných vecí,” povedal Orbán.
Predseda vlády zdôraznil, že Maďarsko je členom Severoatlantickej aliancie a spojencom USA. “O tom rozhodli v referende občania Maďarska,” dodal.
“Cieľom maďarskej vlády je aj naďalej posilňovanie spojenectva so Spojenými štátmi, v tomto duchu sa pripravujeme na budapeštiansku návštevu pána ministra zahraničných vecí Michaela Richarda Pompea,” uviedol Orbán.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v tejto súvislosti podčiarkol, že Maďarsko – ako členská krajina NATO – sa zúčastňuje svojimi vojakmi na misiách v Afganistane či Kosove, ale aj v Iraku na operáciách proti teroristickej organizácii Islamský štát. Poznamenal, že by bolo dobré, keby WSJ skončil s rozširovaním klamstiev o Maďarsku.
Podľa nedeľňajšieho článku WSJ predseda maďarskej vlády v reakcii na požiadavku Spojených štátov pokračovať v tvrdšej línii vo vzťahu k Rusku a Číne uviedol, že chce, aby jeho krajina bola “neutrálna ako Rakúsko”.
WSJ s odvolaním sa na zdroj vo vláde USA okrem iného napísal, že niektoré Orbánove vyjadrenia, ako aj nezhody medzi Washingtonom a Maďarskom – vrátane sťahovania Stredoeurópskej univerzity z Budapešti – vyvolali nové kolo diplomatických aktivít. Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo má v úmysle navštíviť na budúci mesiac Budapešť.
 
Príspevok Orbán: Správy o tom, že vzťahy USA a Maďarska sa zhoršujú, sú falošné zobrazený najskôr Hlavné správy.