Budapešť 24. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kerstin Joensson)
 
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán poslal menovite list poslancom Európskej únie, ktorí odmietli kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku vypracovanú holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Uviedla to v pondelok internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na informáciu Yahoo News.

Na snímke Viktor Orban

Poslanci EP schválili Sargentiniovej správu 12. septembra v Štrasburgu. Za prijatie hlasovalo 448 poslancov, 197 bolo proti a 48 poslancov sa zdržalo hlasovania.
Orbán sa poďakoval všetkým 197 poslancom za hlasovanie proti prijatiu správy. “Veľmi si cením, že ste sa postavili za suverenitu, a že ste vyjadrili svoju solidaritu,” píše sa v liste maďarského premiéra.
Orbán oslovených poslancov ubezpečil, že nepodľahne vydieraniu a hanebnému útoku zo strany síl podporujúcich migráciu. “Splníme svoju európsku povinnosť: aj v budúcnosti ochránime hranice Európy i Maďarska v záujme našich občanov,” cituje ATV z listu.
Schválenie správy, podľa ktorej existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt, bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.
 
Príspevok Orbán sa poďakoval poslancom EP za odmietnutie Sargentiniovej správy zobrazený najskôr Hlavné správy.