Budapešť 13. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Maďarský premiér Viktor Orbán sa aj vo svojom poslednom veľkom prejave držal už skôr proklamovanej politiky podpory mladých rodín, ktorou chce bojovať s nepriaznivou demografickou štatistikou, na rozdiel od západných krajín vidiacich riešenie predovšetkým v migrácii. Portál Voice of Europe  zverejnil základné body prorodinnej maďarskej politiky

Na snímke predseda vlády Maďarska Viktor Orbán

Orbán predstavil konkrétne opatrenia. “Toto je odpoveď Maďarskej republiky na výzvy a problémy, nie prisťahovalectvo,” povedal predseda vlády.
“V krajinách, do ktorých smerujú migranti vzniká kresťansko-moslimský svet s neustále klesajúcim počtom kresťanov. Ale my, stredoeurópania, stále máme v rukách našu budúcnosť,” vyhlásil premiér.
 
Opatrenia prorodinnej politiky:
Pri prvom uzavretí manželstva budú mať ženy do 40 rokov nárok na zvýhodnenú pôžičku.
Rodiny s dvomi a viacerými deťmi budú mať taktiež nárok na zvýhodnenú pôžičku na bývanie. Vláda podľa návrhu pomôže splatiť hypotéku do výšky milióna forintov pre rodinu s dvoma alebo viacerými deťmi.
Ženy, ktoré mali najmenej štyri deti, budú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb po zvyšok života.
Vláda tiež odštartovala program dotácií na nákup áut pre rodiny od troch detí vo výške 2,5 milióna forintov.
V priebehu troch rokov sa má vytvoriť 21-tisíc miest v jasliach pre deti do 3 rokov.
Ďalším opatrením je pomoc pre starých rodičov, ktorí budú mať nárok na príspevok na starostlivosť o svoje vnúčatá (namiesto rodičov).
 
 
Príspevok Orbán predstavil nové sociálne opatrenia na zvýšenie pôrodnosti a podporu mladých rodín: Pracujúce ženy s najmenej 4 deťmi oslobodené od daní do konca života zobrazený najskôr Hlavné správy.