Bratislava 5. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Delegácia členov oboch komôr amerického Kongresu po oficiálnej návšteve Budapešti vyjadrila znepokojenie nad tým, že sa im nepodarilo stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a pohovoriť o politických krokoch jeho vlády, ktoré “otvorili dvere ruskému malígnemu vplyvu”. Uviedli to v tlačovej správe Stenyho Hoyera.

Na snímke Viktor Orban

Maďarský denník Népszava píše, že osem zástupcov USA a senátorov počas svojho pobytu v Budapešti prijal minister úradu predsedu vlády Gergely Gulyás a predseda zahraničného výboru parlamentu Zsolt Németh. Delegácia sa tiež stretla na americkom veľvyslanectve v Budapešti so zástupcami občianskych organizácií, poslancov maďarského parlamentu a s nezávislými novinármi.

“Naše stretnutie s politickými vodcami, nezávislými novinármi a vodcami náboženských a občianskych organizácií nám objasnilo mnoho otázok. Stále vidíme silné Demokratickej Maďarsko, ktoré by bolo najlepším partnerom pre Spojené štáty a členské štáty NATO. Je nám ľúto, že sme s Viktorom Orbánom nehovorili o opatreniach, ktoré vláda prijala, aby podkopala piliere demokracie a otvorila dvere ruskému vplyvu a viedla ku korupcii, “cituje denník slová demokratického senátora Bena Cardineho.

“Spojené štáty naďalej podporujú snahy o posilnenie demokracie v Maďarsku. Počas pobytu v Budapešti sme absolvovali mnoho rozhovorov a sme sklamaní z toho, že sme sa nemohli stretnúť s premiérom Viktorom Orbánom,” uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe Hoyera.

Už skôr, v máji, sa premiér Viktor Orbán stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a ten označil Orbána za vodcu rešpektovaného po celej Európe. Niektorí členovia Kongresu však navrhujú uvalenie sankcií proti ľuďom okolo Viktora Orbána. Sankciami by mali byť postihnutí najbohatší Maďari, z ktorých niektorí vlastné médiá podporujúce Orbána.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj