Budapešť 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

Najväčším úspechom uplynulých šiestich rokov je zjednotenie národa, ktoré sa uskutočnilo v spolupráci s Maďarmi žijúcimi za hranicami, povedal dnes v Budapešti v úvodnom prejave XV. zasadnutia Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán

“Sto rokov po trianonskom diktáte sa jednotlivé časti maďarského národa vzájomne našli a maďarsko-maďarská spolupráca sa stala každodennou záležitosťou,” cituje premiéra agentúra MTI.

Na snímke maďarský premiér Viktor OrbánNa snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán účastníkov schôdzky informoval, že občiansky sľub v súvislosti s prijatím maďarského občianstva zložilo doteraz 810.000 zahraničných Maďarov, pričom v diaspóre prijalo občianstvo 100.000 Maďarov.

Ministerský predseda podotkol, že nádeje z hľadiska zaručenia menšinových práv naplnil vstup krajín strednej Európy do Európskej únie iba v malej miere.

“K zahraničnopolitickej izolácii Maďarska nedošlo, aj keď na nej v uplynulom období mnohí pracovali,” dodal Orbán.

Maďarsko-maďarský summit MÁÉRT vznikol 20. februára 1999. Vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya prerušila v roku 2004 sériu jeho zasadnutí a hľadala iné formy konzultácií maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov.

Konferencia MÁÉRT napokon po šesťročnej pauze pokračuje zasadaniami od roku 2010. Jej členom zo Slovenska je Strana maďarskej komunity (SMK).

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.