Budapešť 9. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Szilard Koszticsak)
 
Maďarsko má v Európe jednu z najstabilnejších vlád, vyhlásil v utorok v Budapešti v závere dvojdňovej oficiálnej návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na turecko-maďarskom obchodnom fóre. Informovala o tom agentúra MTI.

Na snímke Viktor Orban a Recep Tayyip Erdogan

“Aj Turecko má stabilný vládny systém, a má aj vodcu so silným mandátom. Dúfam, že hospodárska spolupráca stabilných vlád povedie k veľkému úspechu,” povedal Orbán, podľa ktorého po niekdajšom období globálneho riadenia sa objavujú náznaky pokusov toho, že svet sa vracia k národným rámcom. “Svedčí o tom zvolenie Donalda Trummpa za prezidenta USA i brexit,” zdôraznil premiér pred účastníkmi fóra, ktorého hosťom bol aj Erdogan.
Podľa slov maďarského ministerského predsedu v Maďarsku v súčasnosti zamestnávajú turecké podniky vyše 1000 pracovníkov, pričom rozpracovaných je osem tureckých investícií.
Najvyšší turecký predstaviteľ v utorok v Budapešti spolu s Orbánom slávnostne odhalil obnovené mauzóleum Gül Babu. Turecký prezident zdôraznil, že tento pomník je prejavom úcty medzi kultúrami. Pripomenul, že nejde o jedinú pamiatku v Maďarsku, ktorá pripomína spoločnú históriu Turkov a Maďarov.
Osmanský básnik Gül Baba zomrel v Budíne tesne po dobytí alebo počas obliehania mesta v roku 1541. Vtedajší vládca Osmanskej ríše Sulejman I. ho vyhlásil za ochrancu mesta. V rokoch 1543 – 1548 mu tretí budínsky paša nechal vystavať mauzóleum Gül Baba Türbe.
 
Príspevok Orbán na turecko-maďarskom fóre: Maďarsko má v EÚ jednu z najstabilnejších vlád zobrazený najskôr Hlavné správy.