Budapešť 2. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR- František Iván)

Referendum o nezávislosti Katalánska je vnútornou záležitosťou Španielska, preto sa Maďarsko k tejto téme nebude vyjadrovať, uviedol dnes v rumunskej Oradei v reakcii na otázky budapeštianskych verejnoprávnych médií predseda maďarskej vlády Viktor Orbán
Na snímke premiér Maďarska Viktor Orbán

Maďarský premiér sa v Oradei zúčastnil na slávnostnom otvorení nového školského roka na tamojšej kresťanskej univerzite Partium.
Za ukončenie roky pretrvávajúceho “dialógu nepočujúcich” medzi španielskou a katalánskou vládou sa v dnešnom vysielaní prvého programu maďarskej verejnoprávnej televízie M1 vyjadril doktorand Univerzity Mateja Korvína v Budapešti Attila Dabis, ktorý varoval pred eskaláciou situácie na Pyrenejskom polostrove.
Ako upozornil, z väčšiny reakcií vyplýva, že medzinárodné spoločenstvo uznáva právo španielskych úradov na zásah, na druhej strane si po víkendových udalostiach ťažko predstaviť, čo také môže Madrid ponúknuť Kataláncom, aby pre nich bola dohoda akceptovateľná. Aj v záujme Kataláncov však podľa neho bude, aby sa skôr či neskôr posadili za rokovací stôl, keďže plebiscit vypísali na rozdiel od referend v Škótsku či kanadskej provincii Quebec jednostranne, a nie po dohode s centrálnou vládou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.