Budapešť 28. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Gergely Kelemen)

Systém dvojlíniových zábran na južných hraniciach Maďarska, ktorý dnes odovzdajú, zabezpečí dlhodobú ochranu Maďarov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán to povedal v pravidelnom rannom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió.
Ilustračné foto

“Tento plot zastaví akúkoľvek masu ľudí, prakticky ním nie je možné preniknúť,” zdôraznil premiér, ktorý opäť obvinil Európsku komisiu, amerického miliardára Georgea Sorosa a mimovládne organizácie, že ostro útočia na maďarský migračný systém. Podľa jeho slov chcú dosiahnuť, aby Maďarsko zbúralo svoje hraničné zábrany, zmenilo právne predpisy a vpustilo ilegálnych migrantov.
Vláda o posilnení ochrany hraníc rozhodla v polovici februára. Na tento projekt vyčlenila 38 miliárd forintov (121,8 milióna eur). Plot zo žiletkového drôtu pripravujú väzni. Podobne tomu bolo aj v prípade prvej línie.
Súčasťou projektu bolo aj vybudovanie viacerých tzv. hotspotov pri hraniciach, kde budú pracovníci Úradu pre občianstvo a prisťahovalectvo (BÁH) preberať od cudzincov žiadosti o azyl. V prvej etape vybudujú túto infraštruktúru s kapacitou 400 ľudí.
Maďarsko vlani v septembri dokončilo plot na svojej 175 kilometrov dlhej hranici so Srbskom. Existujúcu pohraničnú bariéru preventívne posilní teraz dobudovaná druhá línia oplotenia.
Protimigračná bariéra stojí už aj na maďarsko-chorvátskej hranici a Budapešť avizovala, že v prípade potreby postaví plot aj na hranici s Rumunskom. Drôtené zábrany sú rozmiestnené takisto v okolí maďarsko-slovinského hraničného priechodu Tornyiszentmiklós – Pince.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.