Brusel 12. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Luca Bruno)
 
Maďarský premiér Viktor Orbán nahlas premýšľa o skutočnej aliancii s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim. Dá sa to vážne čakať?

Na snímke taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán

Nemecký denník Die Welt pripomína, že Európsky parlament čaká hlasovanie za začatie konania proti Maďarsku podľa článku 7, pretože podľa niektorých vláda premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz systematicky porušujú základné hodnoty EÚ.
V tomto kontexte ľavica, Zelení a sociálni demokrati zopakovali svoju požiadavku, že Orbánova strana Fidesz môže svojím konaním opustiť európsku frakciu kresťanských demokratov (EPP). Ale v samotnej EPP v tom nevládne jednoznačnosť.
Mnohí si uvedomujú, že poslanci Fideszu sú pre EPP dôležití. Hoci je Maďarsko malé, Fidesz má silné zastúpenie v 11 z 21 maďarských poslancov v Európskom parlamente. Spolu s koaličnými partnermi KNPD a priateľských strán maďarských menšín v susedných krajinách už ide o 15 z celkových 218 poslancov EPP. Orbánova váha je teda v konzervatívnej frakcii neúmerne veľká.
V prejave pri príležitosti pripomenutia si Helmuta Kohla v Budapešti 16. júna Orbán verejne vravel o možnosti nepodporovať EPP. Ihneď dodal, že to zďaleka nie je jeho zámerom, pretože by sa radšej zasadil o zmeny zvnútra EPP “priviesť späť” k skutočnej kresťanskej demokracii. Pritom spomenul dve možnosti: vytvorenie novej národno-konzervatívnej frakcie rodiny stredoeurópskych štátov, alebo celoeurópske spojenectvom strán proti imigrantom, čo navrhol taliansky minister vnútra Matteo Salvini.
Koniec koncov, títo muži majú k sebe blízko. Salvini nazval Orbána svojím “vzorom” a Orbán berie Salviniho ako “hrdinu”. Orbán preto v prejave poznamenal, že “niet pochýb o tom, že v európskych voľbách v roku 2019 by sme boli veľmi úspešní”.
Orbán už viackrát spomenul pojmy “ekonomicky silný a politicky bezpečný” región strednej Európy a “spoločná hospodárska zóna”. Jeho päť tvrdení zahŕňa aj to, že “každá krajina má právo odmietnuť multikulturalizmus, udržiavať kresťanskú kultúru a tradičný rodinný model, chrániť svoje strategické trhy a priemyselné odvetvia a brániť svoje hranice proti migrantom, pričom princíp ‘jeden národ, jeden hlas’ by sa v EÚ nemal obchádzať”.
Stránka uudis.eu informuje o stretnutí Salviniho s Orbánom 28. augusta v Miláne, ktoré môže priniesť isté nádeje. Ich možné formovanie novej aliancie vyvoláva obavy medzi ich oponentami.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež uznáva, že Salvini a Orbán ho správne považujú za protivníka a že je ochotný urobiť všetko potrebné na “boj proti nenávisti a xenofóbii” a udržať výkonnosť EÚ vytvorením nového centristického bloku, ktorý by pravdepodobne prevzal úlohu k dominancii veľkých podnikov, ktoré podporujú otvorenie hraníc s cieľom umožniť pohyb ľudí na potlačenie miezd. “To celkovo bude prospešné pre elity a katastrofické pre obyčajných Európanov,” konštatuje stránka.
Naproti tomu aliancia Salviniho a Orbana podporuje repatriáciu migrantov, zatvára hranice a zvyšuje pôvodnú európsku pôrodnosť. Merkelová a Macron cítia, že majú voči sebe silnejúcu protiváhu.
 
Príspevok Orbán a Salvini – silní konzervatívni spojenci pred európskymi voľbami zobrazený najskôr Hlavné správy.