Svet 15. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Nick Ansell/PA via AP)

Známa herečka ukončila spoluprácu s britskou charitatívnou organizáciou Oxfam potom, ako vyšlo najavo, že jej humanitárni pracovníci boli obvinení zo sexuálneho zneužívania
Na snímke logo medzinárodnej humanitárnej organizácie Oxfam

Herečka Minnie Driverová, ktorá je známa najmä z filmu Dobrý Will Hunting, bola ambasádorkou Oxfamu v rôznych krajinách vrátane Kambodže a Thajska a tiež vystúpila na fundraisingovom koncerte. Teraz však po prevalení škandálu rozhodla sa ukončiť 20-ročnú spoluprácu s Oxfamom.
Podľa BBC však uviedla, že napriek tomu bude pracovať proti “sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti” a dodala: “Určite nedovolím, aby hrozné chyby organizácie zastavili mňa alebo niekoho iného, ​​aby v tomto smere pracovali s dobrými ľuďmi, aby podporili populáciu ľudí na celom svete, ktorí potrebujú našu pomoc.”

Helen Evansová, ktorá v Oxfame v rokoch 2012 až 2015 mala na starosti ochranu zamestnancov a spolupracujúcich ľudí, sa vyjadrila, že jej upozornenia na správanie niektorých sa nebrali dostatočne vážne. “Snažím sa pochopiť, prečo dodatočné zdroje neodpovedali okamžite na túto výzvu,” povedala pre agentúru Reuters.
The Times uviedol, že zamestnanci Oxfamu počas poskytovania pomoci na Haiti v roku 2011 platili prostitútky a aj v iných krajinách dochádzalo k sexuálnemu zneužívaniu. Oxfam nepotvrdil ani nezamietol toto obvinenie, ale uviedol, že interné vyšetrovanie v roku 2011 potvrdilo, že došlo k sexuálnemu zneužitiu. Kvôli tomuto škandálu už odstúpila šéfka britskej pobočky Oxfamu Penny Lawrenceová.
Prostitúcia je na Haiti zločinom. Prezident tejto krajiny Jovenel Moise hovoril o “porušení základnej ľudskej slušnosti”, a nebude tolerovať podporu charitatívnych organizácií, ktorých zamestnanci sa takto správali.
Britská ministerka pre poskytovanie podpory Penny Mordauntová hrozí, že stiahne štátne finančné prostriedky z Oxfamu, pokiaľ sa neuvedú úplné fakty o udalostiach na Haiti. Napísala požiadavku všetkým britským charitatívnym organizáciám pracujúcim v zámorí, aby “posilnili a urobili viac pre to, aby sme mali absolútnu istotu v morálnom vedení, systémoch, kultúre a transparentnosti”.