Kyjev 20. februára 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
„Hospodárstvo Ukrajiny sa po prepade v r. 2014 stabilizovalo a vrátilo sa k režimu neustáleho nárastu,“ vyhlásila s optimizmom v rozhovore pre Rádio Sloboda ukrajinská ministerka financií Oxana Markarovová. Zároveň však prezradila aj oveľa menej potešujúce informácie, keď konštatovala, že Ukrajina bude potrebovať 50 rokov, aby dosiahla súčasnú úroveň hospodárskeho vývoja Poľska“

Na snímke ukrajinská ministerka financií Oxana Markarovová

Ministerka financií pripomenula, že v r. 2014 ukrajinské hospodárstvo bolo „choré“, následne sa ocitlo „pod tlakom ruskej agresie“. Podotkla, že hlavnou úlohou vlády bola stabilizácia hospodárstva.
„V súčasnosti sme túto úlohu splnili. Hospodárstvo Ukrajiny za ostatných dvanásť kvartálov rastie. Ak sa pozrieme na výsledok, ktorý sme dosiahli v priebehu ostatných štyroch rokov, všimneme si, že je prekvapivý. Inflácia je v súčasnosti menej ako 10%. Zásoby zlata a valút sú najväčšie za posledných päť rokov. Makroekonomická situácia v súčasnosti je dosť stabilná,“ zdôraznila Markarovová.
Prízvukovala, že ak ukrajinské hospodárstvo bude napredovať podobným tempom ako v súčasnosti, Ukrajina dobehne Poľsko o 50 rokov. Podčiarkla, že sa to môže stať aj skôr. „Samozrejme, pre nás je to veľmi dlhé obdobie. A my plánujeme a určite máme recepty, ako to urobiť, aby sme dobehli Poľsko ešte skôr,“ dodala v závere ukrajinská ministerka financií Oxana Markarovová.
Eugen Rusnák
 
Celý rozhovor s ministerkou financií Ukrajiny si môžete pozrieť tu:

 
Príspevok „Optimistická“ predpoveď ukrajinskej ministerky financií: „Ukrajina potrebuje 50 rokov, aby dobehla Poľsko“ zobrazený najskôr Hlavné správy.