Uttarpradéš 19. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rajesh Kumar Singh)
 
Mesto v jednom z najviac obývaných štátov v Indii si svoj moslimský názov zmenilo na hinduistický, čím nacionalistická vláda strany Bharatija Janata (BJP) “opravila chybu”, ktorú urobili ešte moslimskí mughalskí vládcovia v 16. storočí

Na snímke hinduisti krútia na stojane zapálené tradičné lampy počas rannej modlitby na posvätnom mieste Sangam pri sútoku troch riek Gangy, Jamuny a posvätnej rieky Sárasvatí v severoindickom meste Allahabád, po novom už Pragyaraj

Allahabád, mesto v severnom štáte Uttarpradéš, ktoré je zapísané aj v zozname UNESCO, sa teraz nazýva Prayagraj, čo je predĺžená verzia jeho pôvodného názvu Prayag predtým, ako ho vládca Akbar z dynastie Mughalov v roku 1583 premenoval na moslimský názov.
Zmena názvu bola oznámená na schôdzi vlády pred masovou púťou v januári 2019.
The Guardian pripomína, že je to dosiahnutie dlhoročnej požiadavky hinduistických nacionalistických skupín, kde však tiež hinduisti podnecovali k násiliu voči moslimom.
Minister vnútra uttarpradéšskeho štátu Siddhartha Nath Singh pre miestne médiá povedal: “Mesto bolo od začiatku známe ako Prayagraj. Pre tých, ktorí sú proti rozhodnutiu, ako by ste sa cítili, keby ste mali zmeniť meno, ktoré vám dali vaši rodičia?”
Prayag je skutočne významným miestom. V indickom sanskrite znamená “miesto na obetovanie” s odkazom na hinduistické presvedčenie, že tvorca vesmíru Brahma urobil svoju prvú obetu v oblasti tohto mesta, kde sa stretávajú rieky Ganga a Jamuna. Koná sa tu preto Kumbh melas, hromadná hinduistická púť považovaná za jeden z najväčších svetových náboženských miest, keď napríklad v roku 2013 sa jej zúčastnilo približne 100 miliónov veriacich.
Prayagraj je tiež domovom dynastie Néhrú-Gándhíovcov, ktorá priniesla krajine tri významné indické osobnosti, akými sú Maháthmá Gándhí a premiéri Džaváharlál Néhrú a Indira Gándhíová.
The Independent píše, že za zmenu názvu je vláda uttarpradéšskeho premiéra Yogiho Adityanatha, ktorý vyhlásil, že “len ten, kto má nulové povedome o našej histórii a tradíciách, sa bude pýtať, prečo sa to stalo”.
Minister pre energetiku Shrikant Sharm navyše podotkol, že zmena názvu mesta Allahabád nemusí byť jediná: “Je to právo vlády premenovať akékoľvek mesto. V prípade potreby premenujeme viac miest a ciest. Chyby vykonané v minulosti sa odstránia.”
Od vyhlásenia nezávislosti Indie v roku 1947 sa postupne menili aj britské názvy miest z imperiálnych čias, napríklad Bombaj (teraz Mumbai), Pondicherry (teraz Puducherry), či Madrás (teraz Chennai). Minulý rok bola železničná stanica Mughalsarai Junction v štáte Uttarpradéš premenovaná na Deen Dayal Upadhyay Junction po hinduistickom národnom mysliteľovi a politikovi.
 
 
Príspevok “Opravili chybu”: Významné indické mesto zmenilo svoj názov z moslimského na tradičný hinduistický zobrazený najskôr Hlavné správy.