Bratislava 24. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Karol Galek sa obrátil na predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby jeho kabinet odvolal šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Podľa opozičného poslanca totiž súčasný predseda regulačného úradu nevykonáva svoju funkciu nestranne a transparentne

Na snímke Karol Galek (SaS)

„Sme presvedčení, že k porušeniu povinnosti konať nezávisle a nestranne došlo, keď predseda ÚRSO dal pokyn cez poslanca Maroša Kondróta na zmenu zákona o regulácii v sieťových odvetviach,“ uviedol na tlačovej besede Galek.

Poslanec za stranu Smer-SD Maroš Kondrót predložil do parlamentu v apríli tohto roku novelu zákona o regulácii. Podľa Galeka prijatím jeho novely sa právne zakotvia zľavy z tarify za prevádzkovanie systému pre vybraných koncových odberateľov. „Prijatím tejto novely bude v systéme tarify za prevádzkovanie systému nižší výnos finančných prostriedkov v objeme 100 miliónov eur. Chýbajúci deficit musí byť prerozdelení medzi všetkých ostatných odberateľov elektriny vrátane domácností,“ myslí si Galek, ktorý je presvedčený, že novelou zákona sa má pomôcť najmä spoločnosti Duslo Šaľa. Tá je súčasťou koncernu Agrofert, ktorý založil súčasný český premiér Andrej Babiš.

Predseda ÚRSO kategoricky odmieta „úbohé a politicky motivované pokusy pána Galeka“. „Ide o úplne nezmysly po odbornej stránke. V skutočnosti je to presne naopak. Práve nová vyhláška ÚRSO v súlade s európskou legislatívou určila, že Duslo Šaľa už nebude, tak ako doteraz, spĺňať kritéria požadovanej energetickej náročnosti, teda firma už žiadnu zákonnú úľavu v budúcnosti nedostane!“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Premiér Peter Pellegrini nechce komentovať výzvu poslanca Karola Galeka. “Predseda vlády nevidí dôvod akokoľvek komentovať tieto nezmysly poslanca Galeka,” uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Úradu vlády SR.

Poslanec za SaS tvrdí, že jeho kolega Kondrót nemal v skutočnosti záujem na predložení predmetnej novely zákona o regulácii. „Ten, kto mal skutočný dôvod na predložení spomínanej novely, bolo Ministerstvo hospodárstva SR a rovnako aj ÚRSO,“ konštatoval Galek s tým, že dokazovať to majú viaceré mediálne vyjadrenia poslanca Kondróta.

„Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že nemá žiadnu vedomosť o nejakých konzultáciách expertov jeho úradu s poslancom Kondrótom. Predseda ÚRSO vždy bude chrániť záujmy zraniteľných odberateľov na Slovensku, na rozdiel od pána poslanca Galeka napojeného na solárnu loby na Slovensku,“ uzavrel Igaz.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj