Košice 9. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-TASR – Martin Baumann)
 
Novela zákona o rokovacom poriadku NR SR, tzv. náhubkový zákon, nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na svojom dnešnom verejnom zasadnutí, kde zamietlo podanie skupiny tridsiatich opozičných poslancov NR SR

Na snímke poslanec NR SR Igor Matovič

Skupina opozičných poslancov napadla novelu na ústavnom súde v decembri 2016 a plénum ÚS ju na neverejnom zasadaní prijalo na ďalšie konanie 22. marca 2017, pričom nevyhovelo ich návrhu, aby pozastavilo účinnosť napadnutých ustanovení.
V podaní napadli šesť ustanovení rokovacieho poriadku, ktoré sú podľa nich v nesúlade s princípom na ochrany práva na slobodu prejavu, slobodnej súťaže politických síl a nesúladné s princípom právneho štátu.
Novelizovaný rokovací poriadok prijali poslanci Národnej rady SR koncom roka 2016, keď prelomili veto prezidenta Andreja Kisku.
Podľa novely poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri majú na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas. Novela obmedzila dĺžku vystúpenia poslancov len na verbálny prejav, bez možnosti zvukovej, obrazovej a obrazovo-zvukovej prezentácie a grafov.
Prezident Kiska upozorňoval na možný zásah do ústavou garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu. V zákone videl aj možný neprimeraný politický tlak vládnej väčšiny zameraný na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.
 
Príspevok Opoziční poslanci neuspeli, náhubkový zákon nie je v rozpore s Ústavou SR zobrazený najskôr Hlavné správy.