Caracas 8. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Dôvodom odňatia pasívneho volebného práva sú údajne finančné nezrovnalosti

Venezuelský opozičný líder Henrique Capriles sa nemôže uchádzať o verejné funkcie najbližších 15 rokov. O príslušnom zákaze ho v piatok informovala vláda, napísal Capriles na sociálnej sieti. Bývalý prezidentský kandidát a guvernér štátu Miranda patrí k popredným osobnostiam opozície voči socialistickej vláde prezidenta Nicolása Madura. O ďalších krokoch sa podľa vlastných slov poradí s právnikmi.

Na snímke Henrique Capriles

Zatiaľ nie je jasné, či bude uvedené opatrenie pre Caprilesa znamenať aj stratu postu guvernéra. “Ostávam tu a som naďalej guvernérom,” uisťoval samotný politik. “Sme tu na základe rozhodnutia ľudu a len ľud rozhoduje,” zdôraznil.

Dôvodom odňatia pasívneho volebného práva sú údajne finančné nezrovnalosti v Caprilesovom štáte Miranda. Okrem iného ho obviňujú zo spojenia s brazílskym stavebným koncernom Odebrecht zapleteným do korupčného škandálu.

Konflikt medzi venezuelskou opozíciou a vládou sa v uplynulých dňoch znova vyostril. Najvyšší súd nakrátko zbavil právomocí parlament, v ktorom majú prevahu oponenti vlády. Opozícia sa usiluje o iniciovanie procesu odvolania sudcov z funkcie. Vo štvrtok došlo v metropole Caracas k prudkým zrážkam demonštrantov s políciou.

Venezuela prechádza vážnou politickou a hospodárskou krízou. Maduro obviňuje oponentov zo sprisahania so zahraničím proti jeho socialistickej vláde. Opozícia naopak kritizuje autoritársky štýl jeho vládnutia. Vzhľadom na nízke ceny ropy a dlhoročné zlé hospodárenie chýbajú v krajine s najvyššou infláciou na svete devízy na dovoz potravín, liekov i iných každodenných potrieb.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.