Moskva 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Predseda moskovskej volebnej komisie Valentin Gorbunov dnes vyhlásil, že podľa predbežných neúplných výsledkov väčšinu z 1500 mandátov v komunálnych voľbách v Moskve získali kandidáti vládnej strany Jednotné Rusko (JR)
Podľa neho JR získalo v nedeľných voľbách v Moskve 77 percent hlasov a tým aj 1150 mandátov v moskovských obvodných radách.
Líder strany Jabloko Sergej Mitrochin

Opozičná liberálna strana Jabloko skončila na druhom mieste s 11 percentami, na základe čoho získala 176 mandátov, vyhlásil Gorbunov podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy.
Tretie miesto so siedmimi percentami hlasov obsadili nezávislí, dodal Gorbunov, podľa ktorého sa “politické sympatie Moskovčanov menia”.
Gorbunov podľa agentúry RIA Novosti spresnil, že do moskovských obvodných rád sa prebojovali aj kandidáti za Komunistickú stranu Ruskej federácie a ďalších politických strán a zoskupení.
Gorbunov podotkol, že moskovská volebná komisia by mala sčítanie hlasov ukončiť do dnešného poludnia.
Dodal ešte, že volebná účasť sa pohybovala na takej úrovni, ako ju predpokladali predvolebné prieskumy – okolo 15 percent.
Opozičná strana Jabloko podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy uviedla, že v komunálnych voľbách v Moskve sa jej podarilo získať väčšinu poslaneckých mandátov v desiatich mestských obvodoch.
Hovorca strany Igor Jakovlev okrem toho informoval, že podľa predbežných neúplných výsledkov strana Jabloko prekonala päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do mestských rád v 19 mestách, kde sa voľby konali podľa straníckych kandidačných listín.
Ako uviedla rozhlasová stanice Echo Moskvy, opozícia už označila tieto výsledky za “neuveriteľný úspech”.
Uplynulú nedeľu sa v Rusku konalo 5800 volieb, v ktorých sa volili predstavitelia samospráv rôzneho stupňa. O priazeň voličov sa uchádzalo spolu 88.000 kandidátov, 42 politických strán a šesť občianskych združení. Na miestnej úrovni sa konalo aj 230 referend. Voľby boli prakticky vo všetkých regiónoch Ruska s výnimkou Ingušskej republiky, Magadanskej oblasti a Petrohradu.
Nedeľné voľby sprevádzala veľmi nízka účasť, ale aj správy o prípadoch porušenia volebného zákona.
Mimovládna organizácia Golos (Hlas) dnes medzičasom informovala o viac ako 700 prípadoch porušenia zákona, pričom najviac ich bolo zaznamenaných v Moskve, Saratovskej oblasti a Krasnodarskom kraji, uviedol pre Interfax spolupredseda Golosu Grigorij Melkoňjanc.