Opozícia vážne tvrdí, že ministerka Matečná zaviedla mafiánske praktiky už aj do zákona

Bratislava 23. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Koľkýkrát už sa opakuje ten istý obraz… opozícia sa sústredí na niektorého člena vládneho zoskupenia a robí krik na tému korupcia, podvody, mafia. Veľa kriku. Ale koľkokrát sa tieto obvinenia potvrdili na nejakých reálnych dôkazoch?

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

Opozičná členka výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Anna Zemanová (SaS) povedala o diskusii s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou, generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu Adrianou Šklíbovou a generálnym riaditeľom Poľnohospodárskej platobnej agentúry Jurajom Kožuchom: „Ich odpovede boli, žiaľ, veľmi vágne. Nedostala som v podstate odpovede na to, na čo som sa pýtala. Na niektoré otázky zodpovedali tak, že ich nemôžu zodpovedať, lebo to podlieha ochrane osobných údajov. Všetko zostalo v takej podobe ako doteraz, teda že je všetko v poriadku. To si osobne vôbec nemyslím.“
Pani poslankyňa sa teda dočkala od troch najvyšších predstaviteľov agrorezortu vyjadrení, „že je všetko v poriadku“. To ju zjavne veľmi zarmútilo, iste sa tešila na niečo iné. Ale aj my by sme mohli byť zarmútení, že poslankyňa Národnej rady nerozumie základným pravidlám ochrany osobných údajov.
„Namiesto toho, aby (opoziční poslanci) ukazovali nejaké papiere na tlačovkách, nech prídu na tieto inštitúcie, nech urobia poslanecký prieskum a nech prídu pripravení. Musím bohužiaľ smutne konštatovať, že na Slovensku … je obrovským problémom neznalosť a nekompetentnosť,“ komentovala situáciu G. Matečná.
V parlamente sa medzitým schyľuje k mimoriadnej schôdzi, na ktorej bude opozícia chcieť G. Matečnú odvolať. Predkladá návrh, v ktorom je ministerka obvinená, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov, a to ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, a že dokonca „zaviedla mafiánske praktiky už aj do zákona.“ Nuž ale kto prijal ten zákon? Pani ministerka či parlament?
Podpredseda Zahraničného výboru NR SR Jaroslav Paška (SNS) okomentoval návrh na odvolanie G. Matečnej takto: „Tá správa sa z veľkej časti týka postojov SNS a nie pani ministerky, takže mám taký pocit, že autor si tam skôr vylieva svoje osobné averzie voči politickému subjektu a spája to s postojmi pani ministerky. Ak kritika hovorí, že takéto kauzy Slovensku skutočne neprospievajú, tak ony skutočne neprospievajú, ale bohužiaľ, nielen východná a stredná Európa má problém s prerozdeľovaním prostriedkov v rámci poľnohospodárstva. Poznám veľa káuz, ktoré sa prerokovávali v Európskom parlamente, a ktoré sa týkali Španielska, Talianska, čo sú staré krajiny EÚ, a nakoniec samozrejme Francúzska, ktoré trvá na tom, aby poľnohospodári dostávali tento spôsob financovania dokonca aj podľa výmery. Takže myslím si, že veľa toho nebudeme môcť zmeniť.“
Paška hovorí, že Matečnú opozícia obviňuje neprávom: „Čo môžeme naozaj urobiť, a čo pani Matečná od nástupu do ministerskej funkcie robí, že tam, kde sa zistí pochybenie a únik finančných prostriedkov, mení pravidlá a zverejňuje všetky dokumenty, ktoré sú prijímané. Nakoniec aj informácie, ktoré sú predložené v tejto správe, do veľkej miery vychádzajú z tých dokumentov, ktoré ona zverejnila. To znamená, že ona sama má záujem, aby tento systém bol transparentný a mrzí ma, že sa na ňu hádže vina za predchádzajúcich ministrov a všetkých, ktorí dlhodobo budovali tento systém. Prevažná časť tých pochybení, ktoré tam sú, sa teraz pripisujú jej, hoci ona v tom čase nemala priestor na to, aby tú politiku ovplyvňovala.“
Ťažko hodnotiť, ktorý z dôkazov opozície je skutočný, a ktorý nie. Je veľa dôvodov tvrdiť, že európsky grantový systém je ideálnou liahňou korupčných škandálov, a to nielen v poľnohospodárstve a nielen na Slovensku. Ale zdá sa, že tak ako zvyčajne, hlavným a naozaj nepriestrelným argumentom opozície pre odvolanie G. Matečnej bude ten tradičný: „my vám aj tak neveríme“.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Opozícia vážne tvrdí, že ministerka Matečná zaviedla mafiánske praktiky už aj do zákona zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)