Nairobi 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ben Curtis)

Kenská opozícia sa chystá napadnúť na najvyššom súde výsledok prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil súčasný kenský prezident Uhuru Kenyatta. Oznámil to dnes podľa agentúry DPA opozičný politik Raila Odinga, ktorý bol vo voľbách hlavným Kenyattovým súperom.
Príslušník kenských poriadkových síl strieľa slzotvorným plynom na demonštrantov počas zrážok so stúpencami kenského opozičného lídra Raila Odinga v slume Kawangware v Nairobi

“Toto je len začiatok. Neprijmeme (výsledok) to len tak a nepôjdeme ďalej… Odmietame sedieť a sledovať ho (Kenyattu), ako našu krajinu zmení na banánovú republiku,” povedal Odinga, ktorý je vodcom opozičnej Národnej superkoalície (NASA).
Keňanov zároveň tento opozičný líder vyzval na pokojné masové demonštrácie vrátane nočných protestných zhromaždení a zamestnaneckých štrajkov.
Kenská opozícia tvrdí, že minulotýždňové voľby sprevádzali podvody, zahraniční pozorovatelia však hlásili len niekoľko nezrovnalostí a výsledky označili za vierohodné.
Ústredná volebná komisia v piatok oznámila, že súčasný prezident Kenyatta vo voľbách hlavy štátu zvíťazil so ziskom 54,27 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo Odinga získal 44,7 percenta hlasov.
Opozícia však výsledky neuznáva a voľby považuje za zmanipulované. Jej tvrdenia vyústili do násilných demonštrácii, ktoré si podľa opozície vyžiadali najmenej 100 životov. Kenská polícia však hovorí len o desiatich mŕtvych.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.