Tirana 16. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hektor Pustina)
 
Albánska opozícia zorganizovala v sobotu ďalší protest proti vláde prezidenta Ediho Ramu. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády, ktorú obviňujú z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin, a vypísanie predčasných volieb. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke demonštranti hádžu kamene do policajtov počas protestu proti premiérovi Edimu Ramovi v albánskej Tirane

Demonštranti sa znova pokúsili násilne dostať do budovy parlamentu v hlavnom meste Tirana. Na mieste protestu došlo k zrážkam s príslušníkmi poriadkovej polície. Poriadkové zložky použili na rozohnanie výtržníkov slzotvorný plyn a vodné delá. Niekoľko demonštrantov utrpelo pri zákroku zranenia.
Tisícky stúpencov opozičnej strany sa najskôr zhromaždili pred sídlom socialistického premiéra Ediho Ramu a žiadali jeho odstúpenie. Neskôr sa presunuli k parlamentu, kde na nich čakali stovky policajtov. Demonštranti sa pokúsili prelomiť zátarasy a na príslušníkov poriadkových zložiek hádzali dymovnice a iné predmety.
Svoj odchod z albánskeho parlamentu ohlásilo vo februári všetkých 33 poslancov stredopravej opozičnej Demokratickej strany (DP). Nasledovali opakované násilné protesty pred budovou parlamentu a potýčky medzi demonštrantmi a políciou.
Opozícia obviňuje Socialistickú stranu Albánska (PS) premiéra Ediho Ramu z volebného podvodu a korupcie a požaduje vypísanie predčasných parlamentných volieb. Socialisti majú v 140-člennom parlamente väčšinu 74 kresiel.
Opozícia nerešpektovala výzvy Európskej únie a medzinárodného spoločenstva, aby celú krízu riešila prostredníctvom politických rokovaní.
Ambíciou Albánska pritom je v júni odštartovať rokovania o vstupe do Európskej únie.
 
Príspevok Opozícia v Albánsku pokračuje v násilných protivládnych demonštráciách zobrazený najskôr Hlavné správy.