Bratislava 16. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
To, že odstúpila šéfka verejnoprávneho rozhlasového spravodajstva Petra Stano Maťašovská podľa opozičných poslankýň Dubačovej, Kaščákovej a Milanovej neznamená, že problém v RTVS je vyriešený

Na snímke Renáta Kaščáková

Výbor NR SR pre kultúru a médiá by mal v prípade podozrení o obmedzovaní informovania o opozičnej politike v spravodajstve RTVS podľa opozičných poslankýň konať. Výbor to však dnes zamietol. Podľa jeho koaličnej väčšiny je totiž na ťahu Rada RTVS. Trojica členiek výboru – podpredsedníčka výboru Natália Milanová (OĽaNO), tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková a Viera Dubačová (nezaradená poslankyňa) sa dnes pokúsili do programu mediálneho výboru zaradiť ďalší bod, a to o vyjadrenie k aktuálnej situácii v RTVS.
Návrh predložila Kaščáková s tým, že dôvodom je posledné dianie v rozhlasovom spravodajstve, ktoré považujú za veľmi závažné a za porušenie zákona o RTVS. Doplnenie programu podporili štyria poslanci a šiesti prítomní členovia výboru sa hlasovania zdržali. Podľa koaličných poslancov výboru nejde o oficiálny dokument RTVS a v prvom rade by sa situáciou mala zaoberať Rada RTVS. Poslanci o návrhu uznesenia o situácii v RTVS podrobnejšie rokovali v bode rôzne a v jeho závere hlasovali o jednotlivých troch častiach uznesenia. Pri hlasovaní neprešla ani jedna časť uznesenia. Na záver rokovania opozičné poslankyne ešte navrhli poslanecký prieskum v RTVS, no ani ten neprešiel. Milanová, Kaščáková a Dubačová však plánujú obrátiť sa na Radu RTVS. Opakovane zdôrazňujú, že verejnoprávne spravodajstvo si platia všetci koncesionári. „My budeme iniciovať komunikáciu s Radou RTVS priamo, budeme im klásť priame otázky, ako tu situáciu plánujú ďalej riešiť a ako chcú vymyslieť kontrolný mechanizmus na to, aby sa v budúcnosti nezopakovala,“ objasnila pre agentúru SITA po rokovaní výboru Natália Milanová.
Kaščáková v bode rôzne priblížila návrh, v ktorom chcela, aby Výbor NR SR pre kultúru a médiá „konštatoval porušenie zákona zo strany vedenia RTVS, konkrétne vedenia rozhlasového spravodajstva vo veci vydaného interného nariadenia obmedzujúceho slobodu práce redaktorov, čo považujeme v rozpore so zákonom“. Ďalej by uznesenie malo obsahovať konštatovanie, že výbor zaväzuje „Radu RTVS, aby sa situáciou zaoberala, využila svoje kompetencie dozorného orgánu a upozornila riaditeľa na nedodržiavanie zákona o RTVS“. V závere uznesenia, o ktorom výbor nerokoval v riadnom programe, iba o ňom diskutoval v bode rôzne, chceli, aby Rada RTVS „zaviazala riaditeľa, aby výboru do 30 dní predložil opatrenia, ktoré prijal na zabezpečenie objektívnosti a vyváženosti spravodajstva v duchu zákona o RTVS“.
Viera Dubačová oceňuje, že odstúpila Petra Stano Maťašovská, šéfka verejnoprávneho rozhlasového spravodajstva. Zároveň to podľa nej neznamená, že problém je vyriešený, a preto chce, aby sa situáciou zaoberala aj Rada RTVS. Odchod jedného pracovníka nie je dostatočný, treba riešiť celú situácia, Môže totiž vzniknúť „tichá dohoda“, ktorá nebude fungovať ako písomný dokument, ale nepísané pravidlo. Člen mediálneho výboru Béla Bugár (Most-Híd) tvrdí, že kompetenciu konať má Rada RTVS. Kaščáková mu v diskusii oponovala, že úlohou výboru je sledovať dodržiavanie zákonnosti v príslušných inštitúciách. Výbor by podľa nej „nemal strkať hlavu do piesku“. Podľa podpredsedu výboru Karola Farkašovského (SNS) je kompetentná Rada RTVS. Vedenie spravodajstva si vybral generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a on je zaň zodpovedný. „Nikto nič nebagatelizuje, nikto nepovedal, že nejde o nič,“ povedal počas rokovania výboru. Zdôraznil tiež, že je to interná vec RTVS, nebol to oficiálny dokument. „Treba to prešetriť a na to nie sme my, na to je Rada,“ zdôraznil Bugár. „V RTVS nastala strašne nepríjemná situácia, ale tá sa vyriešila,“ dodal predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), čím narážal na odstúpenie Petry Stano Maťašovskej.
Podľa medializovaných informácií Petra Stano Maťašovská ešte ako šéfka rozhlasového spravodajstva RTVS redaktorom zaslala interný dokument, v ktorom žiada, aby neboli zaraďované správy o návrhoch zákonov a noviel, ktoré na rokovanie parlamentu predkladajú opoziční poslanci. Ich návrhy označila za “často odborne nepripravené, nesystémové”. Rovnako tiež Maťašovská zakázala pripravovať krátke spravodajstvo z informácií uverejnených na internetových portáloch a v iných médiách. Informácie o internom dokumente zverejnil vo štvrtok 11. októbra portál Omediach.com.
RTVS nesúhlasí s interpretáciou zverejneného materiálu, „ktorá je vytrhnutá z kontextu a nezodpovedá realite prípravy a obsahu spravodajstva Slovenského rozhlasu“. Tvrdí, že sa venujú „každej relevantnej spoločenskej a politickej téme a pravidelne poskytuje priestor na vyjadrenie všetkým zainteresovaným stranám bez rozdielu“. Podľa stanoviska RTVS sa „materiál týka len formátu vysielania krátkych agentúrnych správ, ktoré majú špecifický charakter a SRo ich vysiela na oveľa kratšej ploche ako ostatné spravodajské a publicistické relácie.
 
Príspevok Opozícia sa neúspešne pokúsila rokovať v mediálnom výbore o RTVS zobrazený najskôr Hlavné správy.