Bratislava 13. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Zavedenie trinástych platov na dobrovoľnej báze v súkromnom sektore malo byť podľa šéfa SNS Andreja Danka prelomovým sociálnym opatrením, avšak táto novinka je zatiaľ v praxi využívaná dosť málo, uviedli viacerí opoziční poslanci. Podľa nich Dankovým hlavným cieľom nebolo zlepšiť životnú úroveň rodín, ale len pripísať si politické body.

Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál

Zavedenie 13. a 14. platu malo priniesť systémové riešenie, ktoré výrazne zvýši čistý príjem a zároveň eliminuje priestor pre špekulácie. Skonštatoval to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, ktorý návrh legislatívneho opatrenia v tejto súvislosti avizoval v rámci programu januárovej schôdze Národnej rady SR (viac v článku).
Prvýkrát mal byť 13. plat po schválení novely zákona vyplatený v júni tohto roka. Podmienkou sú dva nepretržite odpracované roky vo firme. Ak ide o pracovníka, ktorý odpracoval vo firme štyri roky, v decembri môže dostať ďalšiu odmenu, teda 14. plat, ale podmienkou tiež je, aby dostal predtým aj 13. plat. Vyplácanie týchto platov je v dobrovoľnom režime.
Takto nastavené podmienky, ako sa zdá, sú pre slovenské firmy málo atraktívne alebo málo výhodné, keďže o vyplatenie 13. a 14. platu svojim zamestnancom neprejavili záujem takmer žiadne subbjekty.
Exminister práce, sociálnych vecí a rodín Jozef Mihál (Spolu) vidí za iniciatívou SNS, ktorá sa však ukázala ako málo účinná, vytláčanie politického kapitálu.
“Keď som Andreja Danka v parlamente upozorňoval, že trináste a štrnáste platy sú nastavené zle, tvrdil že ich dostane mnoho ľudí. Keď sme s Mirom Beblavým presadzovali v parlamente novelu, ktorá by nastavenie trinástych platov zlepšila, koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd to odmietla,” pripomenul. “Výsledok? Trináste platy pred prázdninami nedostal prakticky nikto… A to znamená, že nikto nedostane ani predvianočné štrnáste platy. Tak to vyzerá, keď sa namiesto normálnej politiky pre ľudí robí len politický marketing, ” uviedol Jozef Mihál.
 

 
Na neefektívnosť nového opatrenia upozorňuje aj poslanec Ľubomír Galko (SaS). “Viete, koľko firiem na Slovensku využilo zákon z dielne SNS o trinástych a štrnástych platoch? Až 1. slovom jedna. Ostatné sa do tak diletantsky nastavených podmienok jednoducho nevtesnali,” uviedol na Facebooku poslanec s tým, že ide o jasný príklad toho, akí “ekonomickí analfabeti sú v SNS”.
“Až budú nabudúce funkcionári tejto národnej strany na TV obrazovke blúzniť o tom, že oni zabezpečili ľuďom 13. a 14. platy, prosím, nerozbíjajte televízor, on za to nemôže. Radšej im to spočítajte vo voľbách.”
Galko ďalej uviedol, že riešenie SaS je podľa neho poctivejšie. “Ak máme na to a Slovensku sa darí, treba znížiť dane a odvody. Všetkým. Treba zrušiť rôzne nezmyselné administratívne poplatky, znížiť pokuty a podobne. Všetkým.” Zdôraznil Ľubomír Galko.
 

 
Podľa hnutia OĽaNO zamestnávateľom prekáža, že daňovú a odvodovú úľavu z odmeny si vedia uplatniť len do sumy 500 eur. No pracovníkovi musia vyplatiť bonus vo výške jeho priemerného platu. Mnohým firmám sa tiež nepozdáva ani podmienka o dĺžke pracovného pomeru. “Trinásty plat môžu vyplácať totiž len tým svojim zamestnancom, ktorí u nich odrobia minimálne dva roky, ” uviedli nedávno Obyčajní ľudia v oficiálnom vyhlásení.
 

 
Príspevok Opozícia poukazuje na “diletantské” trináste platy z dielne SNS, ktoré vraj boli len marketingovým ťahom zobrazený najskôr Hlavné správy.