Bratislava 13. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko odkázal opozičným poslancom, že tvrdeniami o osobitnom odvode zavádzajú verejnosť a hovoria hlúposti

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Danko vystúpil na záver rokovania parlamentu o vrátenom zákone o osobitnom odvode obchodných reťazcov . Obchodné reťazce si podľa Danka zvyšovali ceny potravín už roky aj bez odvodu. O zákone by sa malo hlasovať o 12:45.
“Na toľké hlúposti, ktoré zazneli dnes počas rozpravy, som musel reagovať až na záver, mimo nej. Nechcem totižto počúvať faktické poznámky opozičných poslancov, pretože presne viem, o čom by boli. Keď SNS otvárala tému potravín na úrovni EÚ, tak sa SaS smiala. Dnes uznáva Západ, že nám tu posielali šmejdy. Navyše potraviny na západe sú lacnejšie. Veronika Remišová z OĽaNO zase stále straší verejnosť, že príde cenová tragédia. Na každom dedinskom ihrisku rastú obchodné reťazce, robia si čo chcú, to je tragédia,” uviedol na začiatok svojho prejavu Danko.
Predseda SNS je naďalej presvedčený, že zisk z obchodných reťazcov odchádza do zahraničia. “Odlievanie ziskov obchodných reťazcov do zahraničia nie je klamstvo. A ide o stovky miliónov eur. V 90. rokoch som si myslel, že trh vyrieši všetko a netreba doň zasahovať. No nie je to tak. Obchodné reťazce si z nás nemôžu robiť srandu. Z akej dane narástli ceny potravín o 5,4 % v tomto roku? Neviem si predstaviť inú formu, ako si dať s obchodnými reťazcami rady, ako odvodom. Reťazce diktujú pekárom či iným našim výrobcom, čo a za koľko majú predávať, navyše je na Slovensku pomaly najvyššia obchodná marža,” pokračoval Danko.
Andrej Danko v pléne NR SR ozrejmil aj to, akou formou sa agrorezort bude snažiť okrem odvodu pomôcť slovenským farmárom. Rastom cien potravín sa zas má už zaoberať ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná. “Môžeme sa baviť o systémovom financovaní agrorezortu. Je na programe dňa. Chcem, aby bola stanovená presná cenová štruktúra niektorých potravinárskych výrobkov. S agrorezortom sa už teraz bavíme o cenotvorbe potravín. Čo sa týka podpory slovenského poľnohospodárstva, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chcela vidieť v slovenskom poľnohospodárstve na budúci rok 80 miliónov eur. Už teraz je tam 30 miliónov na zelenú naftu a získame z odvodu približne ďalších 87 miliónov eur. Ak sa tak stane, nikdy taká vysoká suma pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo zo štátu nešla,” dodal Danko.
 
Príspevok Opozícia osobitným odvodom straší a zavádza, tvrdí Andrej Danko zobrazený najskôr Hlavné správy.