Bratislava 3. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Najsilnejšie opozičné strany SaS a OĽaNO navrhujú väzobné stíhanie poslanca NR SR a exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a šéfa protokolu tohto rezortu Radovana Čuláka. Liberáli a Obyčajní zároveň žiadajú demisiu celej vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Uviedli to v reakcii na údajné zapojenie Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa s tým, že ak bude Kaliňák počas vyšetrovania na slobode, môže ovplyvňovať svedkov.

Na snímke exminister vnútra Robert Kaliňák

“Očakávame razantný postup vyšetrovacích orgánov. Trváme na tom, aby všetci policajti, ktorí sú do prípadu zainteresovaní, urýchlene vypovedali, a aby im bola pridelená zvýšená ochrana. Nech nie sú vystavení tlaku na to, aby zabudli, čo videli. Konať sa musí aj cez víkend,” apeloval podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je neprijateľné, že naša vláda sa mala podieľať na únose a nechala sa zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny. “Ak dovolíme, aby sa takto zneužívali štátne orgány, sme opäť v mečiarizme. Zneužitie vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušujú suverenitu Slovenska,” myslí si.
Podľa jej slov Kaliňák a všetci, ktorí únos kryli, mohli spáchať viacero trestných činov. “Generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal okamžite vytvoriť vyšetrovací tím a začať konať. Ak bude pasívny ako doteraz, svojou nečinnosťou tieto skutky kryje. Čižnár musí konať okamžite, ak existujú podozrenia. A nie až potom, ako na niečo upozornia médiá či opozícia. To, že to doteraz odmietli vyšetrovať, je obrovským zlyhaním,” odkázala.
Remišová je presvedčená, že okrem Smeru-SD zlyhala aj koaličná SNS. Šéf SIS Anton Šafárik je totiž nominantom národniarov. “Načo nám je taká SIS, keď pod jej nosom si robí operáciu tajná služba inej krajiny? Ak o tom SIS vedela a neinformovala, pomáhala kryť tieto závažné trestné činy. Ak to nevedela, treba okamžite odvolať jej vedenie,” vyhlásila opozičná poslankyňa.
Je preto presvedčená, že za ohrozenie bezpečnosti a suverenity SR by mal premiér spoločne s celou vládou podať demisiu. “Stratili právo ďalej vládnuť. Vyzerá to tak, že Pellegrini zavádzal spojencov z Nemecka a vlastných občanov. Vláda robí neodpustiteľnú hanbu Slovensku, poškodzuje jeho dobré meno,” dodala.
Predseda SaS Richard Sulík sa domnieva, že z Kaliňáka sa vykľul najhorší minister vnútra v histórii Slovenska. “A to kvôli jeho nebezpečnosti. Neštíti sa naozaj ničoho. Ak sa tieto podozrenia potvrdia, použil štát na to, aby robil láskavosti svojim kamošom,” uzavrel.
Opis únosu podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

 
Príspevok Opozícia: Navrhujeme väzobné stíhanie Kaliňáka a žiadame demisiu vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.