Bratislava 11. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého žiadajú RTVS o okamžité rozviazanie pracovného pomeru s riaditeľkou spravodajstva a publicistiky rozhlasu Petrou Stano Maťašovskou. Ak sa tak nestane, opozícia bude zvažovať ďalšie politické aj právne kroky. Na tlačovej konferencii to vyhlásila podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Nevylučuje podanie trestného oznámenia ani zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu

Na snímke vedúca Odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petra Stano Maťašovská

Dôvodom je údajný interný dokument RTVS s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad, ktorými sa majú riadiť redaktori pripravujúci v Slovenskom rozhlase krátke správy. Opozícia v nich vidí cenzúru strán, ktoré nie sú súčasťou koalície.
“Je to škandál, bezprecedentná cenzúra a návrat ku komunizmu. Takýto dokument nebol ani v čase mečiarizmu. Je to konanie v rozpore s princípmi tvorby spravodajstva verejnoprávneho média,” povedala Ďuriš Nicholsonová.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej ide o tvrdú normalizáciu, hrubú propagandu vládnych strán a snahu o odstrániť opozíciu z verejnoprávneho média. Je ohrozená nezávislosť verejnoprávnych médií. RTVS platia ľudia zo svojich daní, teda aj voliči opozície a majú právo byť objektívne a nezávisle informovaní o politickom dianí. Petra Stano Maťašovská hrubo pošliapava fungovanie RTVS, čo je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné,” odkázala.
Šéf Sme rodina Boris Kollár tu vidí dvojkoľajnosť. “Sú rovní a rovnejší. A táto dvojkoľajnosť sa ide prenášať aj na pôdu RTVS. Ak túto dvojkoľajnosť neodstránime, prehráme všetci,” varoval.
Beblavý upozornil, že pri legislatívnych návrhoch opozícia nevystupuje za seba, ale za svojich voličov. “Aj opozícia má právo a povinnosť za nich pracovať,” zdôraznil. Zároveň upozornil, že politickí sluhovia nemôžu riadiť verejnoprávne médium. “Petra Stano Maťašovská dokázala, že je politickým sluhom a nemôže riadiť spravodajstvo vo verejnoprávnom médiu. Preto musí byť okamžite odvolaná,” dodal.
 
OĽaNO k aktuálnej situácii v RTVS
Je neprijateľné, že vedenie televízie dalo pokyn redaktorom neinformovať o návrhoch opozície. Takisto je škandalózne, že vedenie hodnotí návrhy opozičných strán ako nepripravené a nesystémové, hoci často sú to práve opozičné návrhy, ktoré opravujú chyby v návrhoch vládnej koalície,” povedala Remišová, podľa ktorej je takisto bežnou praxou, že vládna koalícia návrhy hnutia OĽANO okopíruje, ako sa to naposledy stalo pri príplatkoch za nočnú prácu a prácu cez víkendy, alebo pri podpore rodín.
Pokyny, ktoré šéfka spravodajstva vydala pre redaktorov takisto znemožňujú informovanie o najväčších a závažných korupčných kauzách, keďže redaktori môžu brať informácie len zo správ tlačových agentúr,“ upozornila Remišová na fakt, že väčšinu káuz otvorili práve spravodajské internetové portály.
„Z tohto dôvodu žiadame okamžitý odchod šéfky spravodajstva Petry Stano-Maťašovskej, pretože takýmto prístupom hrubo pošliapava fungovanie verejnoprávnych médií. Takéto zneužívanie moci je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné,“ dodala Remišová. „Ak je pravda, že existuje dokument s takýmto obsahom, považujem to, slušne povedané, za škandál,“ uviedla podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová a pokračovala: „Verím, že človek dokáže byť novinár – profesionál aj po predchádzajúcom pôsobení ako hovorca, ale obsah tohto dokumentu dokazuje, že pre niektorých je to nad ich mentálne schopnosti. Ak sa potvrdí, že autorom je šéfka spravodajstva, tak je to na okamžitú rezignáciu.“ Zakazovať informovať o aktivitách opozície je podľa Milanovej na hranici cenzúry a diktatúry jednej strany.
„Niečo podobné sa deje v Maďarsku, Poľsku, Rusku a vo Venezuele, kde všetci vieme, ako to vyzerá,” tvrdí Milanová.
„Opozícia má za úlohu kontrolovať aktuálnu moc a tiež prinášať riešenia, na ktoré koalícia nemá kapacity alebo odvahu. Opozícia nemá výkonnú moc a opozičný poslanec môže len a len predkladať zákony, ktoré považuje za správne. A vyslovene sa ohradzujem voči urážke zo strany pani Stano-Maťašovskej, že aj moje návrhy zákonov nie sú odborne pripravené a slúžia len na zviditeľnenie,” vyjadrila sa N. Milanová. „Ja prinášam riešenia, ktoré považujem za správne bez ohľadu na to, či je to populárne alebo nie a v tom naďalej mienim pokračovať,” doplnila.
Za vrchol arogancie Milanová považuje zákaz informovať o občianskych protestoch. „Táto interná rozhlasová norma je za hranou zákona o RTVS a od generálneho riaditeľa rtvs budem na výbore pre kultúru a média žiadať vysvetlenie,“ uzavrela Natália Milanová.
 
Sme rodina: Maťašovská vopred degraduje opozičné návrhy
Hnutie SME RODINA – Boris Kollár už dlhšie sleduje nevyváženosť vo verejnoprávnych médiách. Teraz máme konečne v rukách dokument, ktorý dokazuje, že išlo o nariadenie vedúceho pracovníka rozhlasu Petry Stano Maťašovskej. Šéfka rozhlasového spravodajstva, vopred degraduje návrhy zákonov opozičných strán z pozície vedúceho pracovníka verejnoprávneho média. Vopred ich označuje za nepripravené a nesystémové. Uviedol predseda hnutia Boris Kollár.
Hnutie SME RODINA má za to, že ide o jasný dôkaz prekročenia kompetencií šéfky rozhlasového spravodajstva, neprofesionalitu a silné podozrenie zo zásahu vládnej moci do vysielanie verejnoprávneho média.
Je to v rozpore s verejnoprávnosťou a tiež zásadami správania RTVS, ktoré definuje dokument, ktorého plné znenie je uverejnené na webovej stránke Národnej rady Slovenskej republiky. Má dodržiavať: Proporcionalitu – Vysielanie musí byť vyvážené, profesionálne, musí uspokojovať objektívne proporcionálne potreby ľudí. Tvorba RTVS musí odrážať rozmanitosť názorov, politických, náboženských a filozofických smerov. V dokumente je uvedené, že je to poslaním RTVS.
„Presne pre toto som išiel do politiky, aby sme zrušili a zmenili tento chorý systém “našich ľudí”, rovných a rovnejších, dvojakého metra – toto ľuďom prekáža už 30 rokov a teraz to máme na pôde RTVS. Treba si uvedomiť, že ak neodstránime túto dvojkoľajnosť, tak prehráme absolútne všetci,“ uzatvára Kollár.
 
Most-Híd: Za zachovanie verejnoprávnosti RTVS zodpovedajú riaditeľ a Rada
Verejnoprávny RTVS poskytuje nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov. Tak sa to uvádza v preambule Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. V reakcii na zverejnený text pod názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad, ktorými sa majú riadiť redaktori pripravujúci v Slovenskom rozhlase (SRo) krátke správy, to uviedla hovorkyňa koaličného Mosta-Híd Klára Debnár.
“Ide o jasné a zrozumiteľné poslanie, ktoré si nepýta ďalšie diskutabilné interné dokumenty. Za zachovanie verejnoprávnosti RTVS zodpovedajú jej generálny riaditeľ a Rada RTVS. K nadpráci autora spomínaného dokumentu by sa mali vyjadriť čo najskôr,” odporúča koaličná strana.
RTVS už medzitým uviedla, že niektoré pasáže zverejneného textu boli naformulované nevhodne, čo dalo priestor na ich rozsiahlu dezinterpretáciu. Podľa hovorkyne RTVS Eriky Rusnákovej pertraktovaná formulácia predmetného textu nie je v súlade s internými postupmi a hodnotami RTVS, za čo bolo udelené napomenutie. “Z obsahu našich spravodajských a publicistických programov je zrejmé, že RTVS sa v súlade so svojím poslaním venuje každej relevantnej spoločenskej a politickej téme a pravidelne poskytuje priestor na vyjadrenie sa všetkým zainteresovaným stranám bez rozdielu,” zdôraznila Rusnáková.
 
Príspevok Opozícia na základe blogu žiada okamžité odvolanie riaditeľky spravodajstva RTVS zobrazený najskôr Hlavné správy.